Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Marmelády jsou bezesporu oblíbené, ale mnozí z nás dávají přednost povidlům. Jejich chuť je báječná a také přidaného cukru obsahují méně. Výborně chutnají na palačinkách i na chlebu s máslem, můžeme je přidávat do jogurtu nebo použít k potření perníku.

Na povidla se hodí švestky co nejsladší, proto je sklízíme co nejpozději. Po natrhání je brzy zpracujeme, nenecháváme je zbytečně dlouho ležet v koši, protože plody se začínají kazit. Na povidla si vše připravíme, hlavně potřebujeme mít dostatek cukru, ale pro chuť se bude hodit také skořice a hřebíček.

Jak upéct povidla v troubě

Dříve se povidla připravovala velmi pozvolna a s malým množstvím cukru, my zkoušíme různé způsoby, jak dosáhnout skvělé chuti povidel, která jsme znali od našich babiček. Můžete vyzkoušet pečená švestková povidla.

  1. Na základní dávku budete potřebovat 2 kg švestek, 500 g cukru krupice, 2 lžíce octa, 1/2 lžičky mleté skořice, 4 lžíce rumu a 3 roztlučené hřebíčky
  2. Opláchnuté švestky vypeckujte (buď za pomoci malého ostrého nožíku nebo mechanického odpeckovávače) a dejte do hlubšího pekáče. Pokud ho vyložíte papírem na pečení, ušetříte si práci s mytím. Švestky pokapejte octem a dobře promíchejte.
  3. Pekáč vložte do trouby a dejte péct na 200–250 °C. Pečte 20–25 minut. Během pečení vůbec nemíchejte!
  4. Potom na švestky rovnoměrně nasypte polovinu z celé dávky cukru a vložte znovu do trouby na 15 minut
  5. Pak přisypte zbývající cukr a pekáč dejte na 15 minut znovu do trouby. 
  6. Poté vyndejte, přidejte rum, skořici a hřebíčky. Ponorným mixérem rozmixujte podle libosti. Povidla mohou být buď jemná nebo s celými kousky ovoce
  7. Připadají vám povidla příliš vodnatá? Prodlužte pečení ještě o 10–15 minut. 
  8. Hotová povidla naplňte do sklenic (nejlépe s pomocí nálevky), nahoru ještě dejte malou lžičku rumu pro dobrou konzervaci.
  9. Okraje sklenic musí být perfektně čisté, ale pokud nejsou, tak je dobře otřete (třeba ubrouskem s trochou alkoholu). Sklenice uzavřete čistými víčky (ideálně šroubovacími), otočte je dnem vzhůru a přikryjte ručníkem. Sklenice pak snáze chytnou. Můžete je také pro jistotu zavařit, třeba v obyčejném hrnci.
  10. Tip: Stejným způsobem lze připravovat také povidla z jablek a hrušek, chutnat budou určitě báječně.

A co od těchto povidel můžete čekat? Jsou sice trochu řidší než kupovaná, ale chutnají výborně a nekazí se

Jak povidla vaříte u vás doma? Připravujete je v troubě, v hrnci nebo na pánvi? Budeme rádi za tipy na váš osvědčený postup.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky