Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Perníkové pláty využívali ke stavbě maket budov už němečtí mniši ve 13. století a město Norimberk se stalo hlavním městem perníku. Chaloupky se dostaly na výsluní po uvedení pohádky bratří Grimmů Jeníček a Mařenka.

Chaloupky z perníku se vyráběly v obyčejných chalupách jako vánoční dekorace, kterou pak mohly děti sníst. Byly nejen dekorací, ale sladkostí, dárkem a uměly navodit slavnostní atmosféru. Děti i dospělí se na jejich zdobení těšili po celý rok.

Kalendář Celý kalendář

Jak připravit perníky na chaloupku

Do těsta dáme méně tuku a vykrájené tvary pečeme o něco déle:

  • Z plátu perníkového těsta vykrojíme stěny a střechu chaloupky. Použijeme k tomu koupenou vykrajovací sadu nebo vyřežeme nožem tvary podle šablon, které stáhneme z internetu. Obdélníky umístíme na plech s pečicím papírem.
  • Do stěn chaloupky vykrojíme okénka - opět podle šablonky nebo pomocí vykrajovátka (čtvereček). Ti zručnější si troufnou i na stavbu komína. Tyto menší tvary přemístíme na jiný plech, budou se péct samostatně.
  • Z dalšího plátku těsta vykrájíme tvary, které budou zdobit okolí chaloupky - smrčky, sněhulák, hvězdičky, menší domečky. Ze zbytku těsta vyválíme silnější plát, který bude základem pro stavbu - ten také upečeme zvlášť.
  • Perníky pečeme na 180°C po dobu 10–15 minut. Po upečení je potíráme rozšlehaným vejcem, necháme je na plechu vychladnout a až poté je přesuneme na podnos. Necháme je přes noc odpočinout, než je začneme zdobit polevou.

Jak sestavit perníkovou chaloupku

Budeme potřebovat spousty bílkové polevy:

  • Perníkové destičky si rozložíme na stůl, polevou naplníme cukrářský sáček a ustřihneme mu malou špičku. Chaloupku zdobíme stěnu po stěně, obkreslíme okénka a dveře, namalujeme ozdoby ve venkovském stylu, na střechu nakreslíme tašky, na komín cihly. Polevu necháme zaschnout do druhého dne.
  • Sáčku s polevou ustřihneme špičku, naneseme ji na spodní okraj stěn a ty postavíme na perníkovou podložku. Hrany stěn slepíme polevou. Vše necháme zaschnout. Na horní část domku naneseme polevu a na ni položíme slepenou střechu. Horní hranu střechy slepíme a necháme zaschnout do dalšího dne.
  • Na chaloupku naneseme závěje sněhu a rampouchy ze sáčku s ustřiženou špičkou - na komín, okraje střechy a oken, okolo chaloupky. Pak ozdobíme i ostatní dekorace a po zaschnutí je přilepíme do ještě vlhké polevy kolem chaloupky. Pokud budeme chaloupku převážet, zapíchneme za stromečky párátka, aby nepopadaly.

Jak ozdobit perníkovou chaloupku

Všechny ozdoby přilepíme kapkou bílkové polevy:

  • Použijeme polevy obarvené jedlými potravinářskými barvami. Každou z nich naplníme do sáčku, zajistíme ho gumičkou a prázdný konec odstřihneme.
  • Na chaloupku postupně přilepíme barevné lentilky, drobné bonbóny, želé sladkosti (medvídci), malé čokoládové pralinky nebo kousky oplatek.
  • Marcipánové ozdoby vymodelujeme předem, aby zaschly a ztvrdly - pak je lepíme polevou na povrch chaloupky (vločky, hvězdičky, srdíčka).
  • Aby se sníh třpytil - k tomu slouží zlaté a stříbrné barvy, jedlé glitry a flitry, které mají zimní barvy i motivy.
  • Nejjednoduššími ozdobami i pro děti jsou cukrářské dekorace a lesklé perličky, které se dají koupit v každém obchodě.
Velké chaloupky pečeme z tužšího těsta, aby se nezbortily, menší chaloupky můžeme připravit z těsta, které je po upečení hned měkké. Jak na to? V tom vám může poradit naše video:

Sladké drobečky

Do perníkové chaloupky můžeme vložit umělou svíčku (otvorem na dveře). Krásně vypadají chaloupky, které mají tvar adventního svícnu - umístíme před ně čtyři čajové svíčky, které vložíme do vykrojeného otvoru nebo je přilepíme na perníčky sloužící jako svícínky ve tvaru kolečka nebo hvězdičky.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky