Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Milovníci perníku si zde přijdou na své - nadýchaný dort z litého perníkového těsta nebo tvarovaný perník ve formě kazety v kombinaci s bohatým zdobením bílkovou polevou je přesně tím, co by se jim líbilo.

Dort je hlavní ozdobou každé oslavy - ať narozeninové, svatební, sváteční nebo ke zvláštní příležitosti. Základem je korpus z těsta, který je ozdobený polevou, potahovací hmotou nebo krémem. V tomto případě jde o těsto perníkové
Základních možností, jak připravit perníkový dort, je několik - seznámíme vás se čtyřmi z nich:

1. Dort z litého perníkového těsta

Připravíme si korpus z litého perníku. Pokud se bojíme, že se perník nepropeče, připravíme si korpusy dva a každý z nich po upečení prořízneme. Tužší okraje odřízneme nebo odrolíme - a to i na povrchu. Z odkrojků můžeme připravit drť, kterou posypeme boky dortu, tence potřené marmeládou. Na povrch dortu nalijeme čokoládovou polevu nebo dort polijeme celý - získáme tím hladkou plochu, na kterou se bude dobře malovat bílkovou polevou.

2. Dort z tvarovaného perníku

Těsto na perníky (ne hned měkké) rozválíme na silnější plát. Poválíme po něm okraj dortové formy, naznačený pás vyřízneme a uvnitř formy obložíme kraje. Upečeme na 180 °C. Dno formy z vnější strany obkreslíme, vyřízneme dva kulaté plátky a upečeme je zvlášť. Po upečení potřeme perníky rozšlehaným vejcem. Polevou přilepíme perníkový ráfek na spodní kruh, naplníme dárky nebo sladkostmi a přilepíme "pokličku", kterou můžeme ozdobit krajkou ještě před přilepením.

3. Dort z perníkových plátků

Použijeme těsto na perníky, které jsou hned měkké. Z rozváleného těsta vykrájíme kulaté tvary (například pomocí talíře). Upečeme je na plechu na 180 °C. Po upečení je nepotíráme vejcem - jejich pórovitost je naopak žádoucí. Pláty potřeme marmeládou nebo krémem, složíme na sebe a poslední plát před položením ozdobíme krajkou z polevy. Pokud se bojíme, že dort nepůjde naporcovat, můžeme horní plát rozkrájet na trojúhelníky, které ozdobíme každý zvlášť a hotové složíme na dort.

4. Dort s perníčkovými dekoracemi

Připravíme si dort z litého perníkového těsta. Po upečení a vychladnutí ho nařežeme na pláty, které potřeme marmeládou, popřípadě krémem, uvnitř i na povrchu. Předem připravené perníčky, ozdobené bílkovou polevou, naklademe na vršek dortu, případně je nalepíme na boky. Dort můžeme perníčky zakrýt celý. Takový dort není vhodné krájet, musíme jej nejdříve "očesat", což je oblíbenou činností dětí.

Jak zdobit perníkový dort krajkou z polevy

Připravíme si bílkovou polevu podle osvědčeného receptu a vložíme ji do cukrářského sáčku s ustřiženou špičkou nebo vloženou špičkou s maličkým otvorem. Abychom si usnadnili práci, dekorujeme horní díl perníkového dortu zvlášť a pak ho na dort položíme (netýká se dortu politého čokoládou). Vždy necháme polevu důkladně zaschnout, aby nám nestékala nebo nepraskala. Pokud si nejsme jisti přesností dekoru, můžeme si ho naznačit nožem.

Sladké drobečky

Perníkový dort je výborný s pikantní marmeládou a svěžím krémem - například z tvarohu. Dekor z polevy zvolíme takový, aby nebyl nad naše výtvarné možnosti. Volíme mřížky, linky, tečky, kapky nebo kroužky. Dekor si naznačíme a pokud je to možné, použijeme cukrářskou točnu nebo otáčecí podnos, který nám práci usnadní.

 

 

Komentáře

Další tipy a triky