Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Špenát si obvykle spojujeme s jarem, ale na podzim se mu také daří dobře. Letní dny na něj dobrý vliv nemají, rostliny brzy vybíhají do květu a listy jsou tuhé a bez svěžesti. V srpnu vysetý špenát můžeme sklízet ještě na podzim, ale pozdější výsevy mají význam pro časnou jarní sklizeň.

Špenát je ceněnou listovou zeleninou příjemné chuti a širokého využití. Vzhledem k různým možnostem použití se špenát řadí mezi naše nejoblíbenější druhy zeleniny. Listy je možné konzumovat zasyrova i po tepelné úpravě. Přebytek snadno zmrazíme a ani velká úroda nezabere v mrazáku mnoho místa, musíme ji totiž nejprve spařit horkou vodou, pak ochladit a teprve uložit.

Podzimní pěstování špenátu

Máme pro vás několik tipů k péči o špenát:

  • V srpnu vysetý špenát by měl být vhodný ke sklizni ještě na podzim. Nemusí to tak být ale pokaždé - při suchém a horkém počasí špenát roste jen velmi pomalu (potřebuje vláhu) a na podzim je z něj nevalný užitek, nicméně můžeme ho nechat na záhoně až do jara
  • Pokud plánujete sklizeň špenátu až na jaro, stačí když ho vysejete v září nebo v první polovině října. Vyberte odrůdu, která se dobře hodí k přezimování. Oblíbený je Matador, jedná se o často pěstovanou odrůdu, která je odolná proti vybíhání do květu a vhodná pro jarní i podzimní výsev.
  • Aby se semínka dobře ujmula, prospěje jim pravidelné zavlažování. Záhon s vysetým špenátem můžete přikrýt bílou netkanou textilií - porost bude chráněný a zálivka se nebude tak rychle odpařovat. Nevýhodou je rychlejší zarůstání záhonu plevely.
  • Pro pěstování špenátu můžete vybrat záhon, který je v polostínu, špenát bude i tak dobře prospívat. Naopak těžké zamokřené půdy špenátu neprospívají. 
  • Pokud máte po sklizni volný vyvýšený záhon, můžete na něj špenát vyset - na jaře ho sklidíte a záhon využijete na další zeleninu.
  • A jaké má výhody špenát z podzimního výsevu proti na jaře vysetému? Sklizeň bude výrazně časnější, listy budou silné a kvalitní. Rostliny nebudou vybíhat do květu a přinesou větší užitek. Nicméně ne každá rostlina zimu dobře přečká, s tím je také potřeba počítat.

Listy špenátu, který budeme po přezimování sklízet až na jaře, budou vhodnější k tepelné úpravě než ke konzumaci zasyrova, a to z toho důvodu, že budou pevné a tužší, ne tak jemné a křehké jako listy na jaře vysetého špenátu. To není ale divu, protože špenát musí nejprve přečkat tuhou zimu.

Na závěr pro vás máme jeden špenátový recept, postup vám předvede názorné video.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky