Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Koláče se připravují z kynutého, lineckého, tvarohového nebo i jiného těsta. Plníme je ovocem, nádivkami , marmeládou. Na rozdíl od klasických koláčů, sypaných drobenkou, se tyto kulaté koláče zdobí tak, aby po upečení vypadaly jako dort.

Koláč s ovocem nebo marmeládou nemusí vypadat obyčejně - stačí kousky ovoce srovnat do úhledné mozaiky nebo si trochu pohrát s odřezky těsta, které naskládáme na povrch koláče a upečeme. Poradíme vám, jak na to.

Jak na přípravu koláče

Nejčastěji se používá základ z křehkého těsta, se kterým se dobře pracuje:

  • Připravíme si křehké těsto podle libovolného receptu. Po zpracování ho necháme chvíli odpočinout v chladu.
  • Připravíme si kulatou formu na koláč. Pokud ji nemáme, použijeme dortovou formu nebo ráfek. Vymažeme ji máslem.
  • Těsto rozválíme na plát, který vložíme do formy a kraje odřízneme. Budeme-li plnit koláč šťavnatým ovocem, musíme použít slepé pečení.
  • Těsto nebo předpečený korpus naplníme nádivkou nebo kousky ovoce, které srovnáme do hezkého dekoru.

Jak ozdobit koláč ve stylu Pie art

Náplň koláče by měla mít výraznou barvu, aby dekor vynikl:

  • Ze zbytku těsta vyválíme plát a nařežeme rovné nebo zubaté pásky. Poskládáme je na dort jako výplet košíku. Z pásků nebo válečků těsta můžeme smotat šňůru, kterou přilepíme bílkem na okraj formy a upečeme.
  • Na koláč položíme plát těsta jako pokličku - po upečení na něj položíme krajku nebo krajkovou dortovou podložku a hustě posypeme moučkovým cukrem. Odstraníme opatrně krajku a dozdobíme meduňkou nebo drobným ovocem.
  • Zbytek těsta rozválíme a vykrájíme vykrajovátkem drobné tvary, které položíme na nádivku koláče. Mohou být vloženy libovolně nebo tvořit symetrický či asymetrický vzor. Koláč upečeme. Jednotlivé tvary můžeme kombinovat s drobným ovocem.

Jak na složitější zdobení koláče Pie Art

Pracujeme se skalpelem a barvami, což je práce pro zkušenější kuchařky:

  • Pokličku z těsta, položenou na koláči, nařežeme skalpelem do pravidelných zářezů. Ty se při pečení rozevřou a odhalí nádivku. Střed pokličky můžeme ozdobně vyříznout a odstranit - tím vznikne koláč s barevným středem.
  • Zbylé těsto (nebo těsto, kterého jsme připravili více) obarvíme jedlými potravinářskými barvami. Vytváříme na koláči splétané vzory, barevné kraje nebo vykrájíme drobné tvary a ty poklademe na povrch koláče v různých barevných kombinacích.
  • Kombinace několika druhů zdobení - řezání, barevné motivy, figury nebo složité výplety, květiny a ruční malba - jsou vhodné pro zkušené cukráře.

Jak na přípravu lineckého koláče? S tím vám poradí naše video. Jak potom koláč ozdobíte, je čistě jen na vás:

Sladké drobečky

Pokud nemáte výtvarné nadání ani představivost, rozhodně nezoufejte. Koláč s výraznou barvou náplně (jahodová červená, modrá borůvková, černá ostružinová) je krásný sám o sobě. Stačí odložit na stranu pár kousků ovoce, které položíme na upečený koláč a ozdobíme lístky meduňky.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky