Plíčky na smetaně, pajšl, jsou tradičním jídlem, milovaným i nenáviděným
Plíce na smetaně (pajšl) jsou pokrmem, který drtivá většina lidí nevyhledává. Je to škoda, protože jde o chutné jídlo, které vařily naše babičky a uměly to výborně. Jsou lidé, kteří plíčky milují a často je připravují.
Vepřové nebo telecí plíce seženeme v masně, kde si je můžeme předem objednat. Pokud máme prasátko, je to jednodušší. Přikoupíme kousek vepřového masa nebo jazyk, to pak připravíme spolu s plícemi jako základ omáčky.
Mohlo by vás zajímat
Jak připravit plíčky na smetaně
Maso musíme předem očistit, omýt a osušit.
- Z očištěných plic odstraníme všechny průdušnice a kousky sražené krve. Laloky hustě propícháme nožem, aby unikl vzduch a mohla se do nich dostat při vaření voda.
- Plíce vložíme do studené vody spolu s bobkovým listem, novým kořením a celým pepřem, můžeme přidat mrkev a celer, osolíme. Maso musíme zatížit při vaření pokličkou, protože má tendenci neustále stoupat nad hladinu. Vaříme asi 1 hodinu, potom vytáhneme a necháme vychladnout.
- Na tuku zpěníme kostičky cibulky a na ni vložíme na kousky pokrájené maso - odřezky vepřového, vnitřnosti nebo očištěný vepřový jazyk. Opečeme a zalijeme vývarem z plic. Téměř ponořené maso dusíme doměkka.
- Vychladlé plíce i zeleninu pomeleme na masovém strojku nebo rozsekáme v sekáčku nadrobno. Přidáme k povařenému základu a dochutíme solí, bujónem, muškátovým oříškem.
- Hladkou mouku rozmícháme ve vodě nebo v mléce a nalijeme do omáčky s masem - když začne houstnout, přidáme rychle smetanu a 10 minut provaříme na mírném ohni. Po odstavení z plotny dochutíme octem a už nevaříme, smetana by se mohla srazit.
- Plíčky podáváme s houskovým nebo karlovarským knedlíkem.
Plíce, rozemleté nebo rozsekané najemno, vypadají i chutnají lépe než kousky, plavající v omáčce. Odpůrci konzumace vnitřností by možná po ochutnání zjistili, že plíce spolu s nakyslou smetanovou omáčkou nejsou vůbec tak špatné - že jsou vlastně velmi dobré. Máte s vařením plic na smetaně nějaké zkušenosti?
Komentáře