6 podmínek úspěchu při zpracování zvěřiny: Poradíme, na co si dát pozor
Zvěřina je delikátní maso, které díky nízkému obsahu tuků řadíme mezi masa dietní. Není zcela běžnou a dostupnou surovinou a potřebuje speciální zacházení. V následujícím článku si řekneme, jak se vyvarovat chyb, kterých se můžete dopustit při zpracování zvěřiny.
Neznalost neomlouvá a u vaření to platí dvojnásob. Pokud se vám dostane do rukou surovina, se kterou neumíte pracovat, není od věci si napřed nějaké informace zjistit a teprve potom se pustit do díla. Pojďme se zaměřit na zvěřinu a na její specifika.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
6 důležitých pravidel pro zpracování zvěřiny
Pokud se budete řídit těmito jednoduchými pravidly, budete mít nakročeno k úspěchu.
- Pohlídejte si věk zvířete, protože všeobecně platí, že nejkvalitnější je maso z mladého kusu. Takový kus ještě není pohlavně dospělý, nehrozí tedy aroma následkem hormonů a maso mladého zvířete je křehké a měkké. Nepotřebuje dlouhou tepelnou úpravu. Čím starší kus je, tím delší čas bude potřeba, aby maso změklo. Vhodné je nechat ho odpočívat v lednici, můžete ho také naložit či marinovat.
- Pokud máte tu možnost, pohlídejte si, aby daný kus zvěřiny nebyl právě v období říje. V té době se maso samců stává vlivem hormonů nepříjemně aromatické. Pokud už takové maso budete mít, můžete aroma zmírnit mořením.
- Plánujte dopředu. Protože maso obsahuje minimum tuku, je náchylné k vysušení. Proto je vhodné ho špikovat nebo nakládat.
- Nebojte se používat netradiční koření. Ke zvěřině se nejlépe hodí směs divokého koření, tedy jalovec, nové koření, bobkový list a pepř. Z bylinek pak majoránka, rozmarýn nebo tymián.
- Nikdy neuděláte chybu, když spojíte zvěřinu s houbami, šípky nebo jinými dary lesa.
- Nekupujte od nedůvěryhodného zdroje. Pokud si kupujete zvěřinu od myslivce, musí být opatřena lístkem o původu zvěře a plombou, která garantuje, že se nejedná o černý odstřel. Zvěřina musí být také zkontrolována proškolenou osobou a u divokých prasat je nutná veterinární kontrola kvůli možnému výskytu svalovce. Bez tohoto vyšetření by se divočák neměl vůbec zpracovávat.
Teď už víte vše podstatné a můžete se vrhnout na vaření. Inspirujte se třeba tímto receptem na srnčí gulášek.
Komentáře