Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Voňavé pracny nesmí na vánočním stole chybět. Kdy je upéct, aby se správně rozležely?
Zdroj: Toprecepty.cz

Pracny, medvědí tlapky nebo jen tlapky, takto různě se tomuto voňavému cukroví z formiček říká. Základní těsto s oříšky, kakaem a kořením dokáže pěkně provonět byt. Název získaly podle typických formiček - tlapek, ale těsto lze péct ve všech formičkách s reliéfem.

Jak na těsto

Jak postupovat při přípravě těsta na pracny? Prosátou mouku s cukrem a kakaem okořeníme mletým kořením (skořice a hřebíček), přidáme vejce, tuk a ořechy a zpracujeme těsto. V tomto cukroví nevadí použití margarínu na pečení, protože jeho chuť dobře zakryjí kakao a koření.  Místo ořechů můžete namlít opražené ovesné vločky. V některých těstech jsou nastrouhané tatranky nebo podobné oplatky, ale ti, kdo sledují výživové trendy, by raději měli péct z klasického těsta, protože v oplatkách je náplň z palmového tuku a jako tuk do tohoto cukroví se používá také 100% ztužený tuk, což není úplně vhodné.

Zpracované těsto zabalíme do mikrotenu a dáme zrát do chladničky nejméně přes noc, ale klidně i na  několik dní, aby se plně rozvinula vůně a chuť koření. Pak plníme do formiček.

Pracny neboli medvědí tlapky pekly už naše prababičky. Má širokou škálu chutí a tvarů, není vůbec náročné na přípravu, zapojit do ní můžete i děti. Těsto je dostatečně tučné, takže se obejdete bez… Podívejte se na všechny pracny.

Tip: Mletý hřebíček lze koupit. Nebo zkuste rozdrtit jen poupata hřebíčku, ta jsou měkčí, jen jich víc spotřebujete. Zbytky hřebíčku využijete do omáček nebo svařáku.

Jak plnit formičky

Uždíbneme kousek těsta, můžeme lehce obalit v mouce a palcem ho mačkáme do formičky tak, abychom vyplnili i okraje, ale asi jen do 2/3 výšky formičky. Těsto při pečení ještě vyskočí. Uprostřed by měla zůstat sníženina, která se pečením vyrovná.  

Jak péct pracny

Plechy s vyrovnanými formičkami vkládáme do trouby vyhřáté na 180 °C a pečeme, dokud střed těsta nezmatní. Pak povytáhneme plech z trouby a zkusíme jednu formičku vyklopit. Pokud to nejde, ještě chvíli pečeme. Cukroví vyklápíme horké lehkým klepnutím formičky o podložku. Někdo ještě teplé cukroví obaluje v cukru. Záleží na zvyku, většinou to není potřeba. Cukrujeme až při podávání.

Tip: Úplně nové plechové formičky nejsou vypálené, je potřeba je po umytí v saponátu vypálit v troubě při 200 °C asi 5-10 minut a před prvním pečením vymazat tukem. Pak by se v nich těsto nemělo přilepit. Jinak používané formičky nemyjeme v saponátu, protože by se tím odmastily nebo byste je museli po umytí a oschnutí opět vymazat Formičky nepatří ani do myčky. Myjeme je v teplé vodě bez saponátu a dobře usušíme, aby nezrezly. V poslední době získávají na oblibě silikonové formičky, u kterých máte jistotu, že se vyklopí dobře.

Upečené zchladlé cukroví uložíme do krabice a necháme v chladnu odležet aspoň 2 týdny. Ať se podaří a chutná!

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář