Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zavařování je výborný způsob uchování potravin na delší dobu. Při správném postupu vyrobíme kvalitní domácí konzervy z ovoce, zeleniny, hub i masa. Mimo sezónu nám pak pomohou rychle a jednoduše připravit pohoštění, oběd nebo večeři. Zavařování se opět vrací mezi žádané kuchařské dovednosti.

Metodu otočení naplněných a uzavřených sklenic na víčko uplatníme u takových výrobků, které se už dál nemusí zavařovat. Nejčastěji to jsou ovocné a zeleninové kašovité zavařeniny typu marmelád, protlaků a kečupů.

Proč otáčet sklenice na víčko při zavařování

Důvodů je několik a všechny jsou důležité. Jeden z nich jsme napsali v úvodu. Tam, kde to lze, už nemusíme řešit další zavařování. Otočením uzavřené sklenice na víčko se ono víčko horkým obsahem vysteriluje a konzerva je pak trvanlivá.  Otočením na víčko se také přesvědčíme, že víčko dobře těsní.

Zavařeniny

Zavařování a nakládání jsou nejlepší způsoby, jak můžeme oblíbeným potravinám prodloužit trvanlivost a dopřát si je kdykoliv během roku. Zavařovat se dají různé druhy ovoce, nejčastěji v podobě… Podívejte se na všechny zavařeniny.

Jak otáčet sklenice na víčko

Otočit je umí každý, tak jen několik důležitých drobností, na které je potřeba dát pozor.

  • Pracujeme s horkými sklenicemi i obsahem, měli bychom proto použít chňapky.
  • Sklenice musí být čisté, suché a horké, aby se práce podařila. Víčka jsou čistá a suchá. 
  • Pracujeme rychle, abychom využili vysokou teplotu sklenic i obsahu. Naplníme horkou sklenici horkou zavařeninou, uzavřeme víčkem a ihned otočíme dnem vzhůru. A hned chystáme další.
  • Asi po 10 minutách vše otočíme zpět a necháme zchladnout.
  • Pokud jsme postupovali správně, víčka se (většinou s cvaknutím) "přicucnou", tím jsou sklenice chycené. U hodně hustého obsahu to může trvat déle.

Otočení sklenic na víčko názorně ukazuje náš videorecept, můžete se jím nechat inspirovat.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky