Proč dort po upečení klesne? Na propadnutí může mít vliv hned několik chyb
Dort by měl mít po upečení zarovnaný povrch, okraje mírně odlepené od stěny formy a rovné boky. Pokud tomu tak není, je chyba ve vypracování těsta, v pečení korpusu nebo v nešetrném zacházení při jeho vyndávání z trouby.
Chyby při přípravě dortového korpusu jsou vidět už při pečení v troubě nebo při chladnutí dortu. Korpus se vyboulí či klesne, v horším případě se celý střed dortu propadne. Jak docílit toho, aby dort vypadal tak, jak má? Poradíme vám s přípravou.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak se stane, že dort po upečení klesne
Vyvarujme se několika chybiček a dort bude jako malovaný:
- Špatně vyšlehané žloutky s cukrem nebo řidší bílkový sníh způsobí, že je v těstě nedostatek vzduchových bublin a piškot nevyběhne nebo spadne.
- Příliš dlouhé míchání těsta naopak bublinky z těsta vyžene - proto ho při vpracování sněhu jen opatrně obracíme stěrkou.
- Piškotové těsto pečeme na podložce z pečicího papíru, ale boky formy radši nevymazáváme, aby těsto mělo po čem šplhat vzhůru.
- Málo vyhřátá trouba může za to, že těsto nevyskočí - nemá na to sílu. Příliš vysoká teplota zase způsobí rychlé vyběhnutí těsta do výšky a následný propad.
- Časté otevírání trouby a píchání do těsta špejlí může těsto srazit - zkoušku provádíme až na konci pečení, když má povrch korpusu žádoucí barvu.
- Při vyndání formy z trouby se vyvarujeme klepnutí - nejčastěji se to stane, když ucítíme žár a formu prudce postavíme na stůl.
- Korpus necháme ve formě chladnout, dokud na něm neudržíme ruku - pak ho vyklopíme na mřížku nebo na podnos.
- Korpus nikdy neprořezáváme, dokud není úplně vychladlý - těsto uvnitř by se srazilo a korpus by se celý propadl.
Pokud se vám zdá, že upéct korpus je příliš těžké, mýlíte se. Všechny vyjmenované chyby se nestanou najednou - ale je důležité na ně upozornit. Podívejte se na video, jak snadno upéct dokonalý piškotový korpus s rovným povrchem:
Komentáře