Proč předehřívat troubu před pečením moučníků? A jak péct různá těsta
Starším sporákům trvalo delší dobu, než se správně vyhřály. Hospodyně s tím musely počítat a vyhřát troubu včas. Novější sporáky fungují velmi rychle, někdy okamžitě, ale přesto by trouba měla být předehřátá, aby se moučník po vložení hned začal péct.
Proč předehřívat troubu
Pokud není u receptu výslovně uvedeno, že se moučník vkládá do studené trouby, musíme troubu předehřát.
- Většina šlehaných těst by v málo vyhřáté troubě klesla, protože by z nich vyprchaly vzduchové bublinky a moučník by byl sražený. Týká se to piškotových těst a těst nadlehčených bílkovým sněhem.
- Kynuté těsto při pomalém pečení vysychá. Některé kynuté výrobky pečeme dokonce velmi zprudka, aby uvnitř zůstaly vláčné a měly jen křupavé okraje. Týká se to malých kousků a tence rozvalovaných moučníků jako jsou koláče, frgály, pizzy apod.
- Prášek do pečiva správně pracuje až působením tepla. Proto moučníky s ním teprve až v troubě nabývají na objemu.
- Z těst s vysokým obsahem tuku by pomalu zahřívaný tuk předčasně unikl a těsto by po upečení bylo tvrdé. Týká se to hlavně křehkého a listového těsta. Také náplně by mohly mezitím rozmočit těsto. Listové těsto pečeme při 200-220 °C.
- Odpalované těsto vkládáme do velmi horké trouby a po vyskočení teprve teplotu snížíme a dopečeme. Prvních asi 10 minut nesmíme troubu otevřít, aby pečivo nekleslo.
- Obecně se ví, že bezé a bílkové moučníky sušíme při mírné teplotě. Vkládáme je ale do vyhřáté trouby a pak teprve teplotu hodně snížíme. Je to proto, aby moučník vyskočil a pak se už jen dopekl. Bílková hmota pečením nesmí změnit barvu a uvnitř musí být suchá a křupavá.
Která těsta mají výjimku
Do studené trouby, kterou teprve zapneme, můžeme vložit velké kusy pečiva jako je vánočka, mazanec atd. V troubě mohou ještě dokynout. Po zapečení teplotu snížíme a dopékáme zvolna, aby se propekly. Jak upéct mazanec ukazuje následující video:
Komentáře