Proč vysévat rostliny na zelené hnojení? Vyplatí se to. Kvalitní půda bude úrodnější
Léto se pomalu chýlí ke konci a přestože si zatím užíváme krásných a teplých dnů, již tušíme, že příjemné období nebude trvat dlouho. Začátkem srpna, někdy i v jeho průběhu, vyséváme ještě zeleninová semínka, ale stále více záhonů se nám uvolňuje a zůstává ležet ladem. Přesně to je čas na výsev rostlin na zelené hnojení.
Pokud necháme záhony "jen tak", začnou postupně zarůstat plevely, které budou mít brzy tendenci vykvétat a semenit se. Záhony budou nevzhledné a nevyužité. Půda brzy ztvrdne a bude se s ní hůře pracovat. Dobrou volbou je proto vyset zelené hnojení. I když se nám může zdát, že je to zbytečný výdaj za semeno, vyplatí se. Na úvodní fotografii je svazenka vratičolistá, jedna z rostlin využívaných na zelené hnojení. Upoutá svými krásnými a medonosnými květy.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Význam zeleného hnojení
Zelené hnojení je užitečné z více důvodů, které oceníme i na menší zahrádce:
- chrání záhony před růstem plevelů
- chrání půdu před erozí
- brání zbytečnému odpařování vláhy
- poskytují půdě organickou hmotu
Zlepšení kvality zahradní půdy
Na zelené hnojení často zapomínají především ti, kteří s péčí o zahradu teprve začínají. Ale když později hledáme cesty pro lepší úrodnost a kvalitu půdy na zahradě, brzy objevíme i tuto možnost. Pomůže nám nejen zachovat, ale často i vylepšit kvalitu obhospodařované půdy. Drobné i větší kořínky vysetých rostlin půdu prokořeňují a provzdušňují, zlepšuje se schopnost vsakovat vláhu po deštích. Půda pak vláhu také lépe zadržuje a tím snáze zvládá suché období.
Jednoduchá cesta k lepší úrodnosti
Vzrostlé zelené hnojení zapravujeme do půdy obvykle ještě na podzim (vždy co nejpozději), někdy až na jaře. Půdu tím obohatíme o organickou hmotu, která se bude postupně rozkládat. Dá se říct, že takto jednoduše nahradíme hnojení chlévskou mrvou. Jedná se o přirozenou cestu ke zvýšení úrodnosti.
Komentáře