Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Proč se chleba v domácí pekárně občas propadne? Důvodem je pravděpodobně jedna z těchto dvou příčin
Zdroj: Toprecepty.cz

Domácí pekárna je velmi šikovný přístroj a stává se součástí vybavení stále většího množství domácností. Umí toho opravdu mnoho, ale základní funkcí zůstává uhnětení těsta a upečení kyprého, voňavého "bochníku" chleba - byť je hranatý, je náš, domácí, s láskou upečený. Má však také svá úskalí.

Občas se stane, že místo pěkně vyklenutého bochníčku upečeme chléb s propadlým středem, byť bylo těsto ještě před chvilkou moc pěkně nakynuté. Jak je to možné?

Nejčastější příčiny propadlého chleba jsou dvě

  1. Příliš velké množství použitého droždí.
  2. Zbytečně mnoho tekutiny v těstě.

S množstvím droždí to v těstě, které bude v pekárně i upečeno, nesmíte přehánět. I když jste jinak v pečení zběhlí a droždím v těstě nešetříte nebo ho dáváte od oka, na těsto z 500 g mouky opravdu stačí jen 10, maximálně 14 g čerstvého droždí (nebo kávová lžička sušeného). Pokud dáte droždí víc, než těsto nezbytně potřebuje k vykynutí, může se stát, že se místo krásně klenutého hranatého bochníčku upeče právě cihlička s hluboce propadlým středem. Říká se jí ušák. Je samzřejmě jedlá, bude i moc dobrá, ale takovým chlebem se nikde chlubit nebudete.

Ušatý bochník se vám povede i tehdy, když to v těstě přeženete s množstvím tekutiny. Zadělávané těsto je pak hodně řídké, sice krásně nakyne, ale protože je řidší, samo sebe neunese. Při pečení se tenoučké stěny „plynových komůrek“ (budoucích oček ve střídě) zbortí a střed bochníku se propadne dovnitř. Opět se dá jíst, i když bude asi trochu více vlhký. Napravit to můžete při příštím pečení, kdy použijete na zadělání těsta tekutiny méně.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky