Jak vysévat první zeleninu. Co potřebují semínka. Rady pro začátečníky
Předpěstování zeleniny i květin do zahrady je častou jarní (i předjarní) činností mnohých z nás. Buď chceme získat rostliny, které se běžně nedají koupit, a zaměříme se na své oblíbené odrůdy, nebo si přejeme ušetřit za nákup vzrostlých sazenic.
Nejprve si dobře promyslíme, co budeme pěstovat za oknem, případně ve skleníku nebo teplém pařeništi. Ne každý má pro předpěstování sazenic vhodné podmínky -vláhu a teplo sice zajistíme snadněji, ale se světlem to bývá náročnější. V horších podmínkách jsou výsledkem neduživé sazenice. Časný výsev je důležitý u rostlin, které mají dlouhou vegetační dobu (např. chilli papričky). Při pozdějších výsevech by nemusely v našich podmínkách dorůst do sklizňové zralosti.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Co semínka potřebují k vyklíčení
Pro začátečníky máme několik rad k vytvoření vhodných podmínek pro klíčící semínka.
- Semínka vyséváme do výsevních misek k naklíčení nebo je dáváme rovnou do kelímků, květináčů či truhlíků (naširoko nebo do řádků). Výsevní substrát má mít jen nízký obsah živin, zpočátku rostlinky čerpají živiny ze zásobních látek v semenech. Použít je možné agroperlit. Zajímavou alternativou jsou pěstební jiffy - rašelinové tablety, které po namočení zvětší svůj objem.
- Nad vysetá semínka dáme jen slabou vrstvičku substrátu - čím menší semínko, tím menší vrstvička. Např. maličká semínka majoránky dáváme jen na povrch a lehounce je substrátem posypeme.
- Základními potřebami semen jsou vláha a teplo. Zavlažování provádíme pomocí malého rozstřikovače na vodu, dbáme na to, aby byla semínka stále ve vlhku a nevyschla. Potřebná teplota závisí na druhu semen. Např. papriky mají vyšší nároky a na vyklíčení potřebují 25–30 °C, umístíme je proto na velmi teplé místo. Můžeme je dát např. na stůl v obytné místnosti, na okně by mohl být průvan.
- Při nakličování je důležitý také vzduch. Pokud semínka nakličujeme v domácím miniskleníčku, postaráme se o větrání.
- Při nakličování lze nádobku se semínky přetáhnout sáčkem nebo fólií, aby se zbytečně neodpařovala vláha a udržely se lepší teplotní podmínky. I v tomto případě je ale nutné větrání.
- Podstatné je semínka označit názvy - poslouží k tomu voděodolné fixy, které se nesmažou při zalévání.
- Držíme se vždy rad, které jsou uvedené na sáčcích s konkrétními semínky.
Jakmile se objeví klíčky, budou potřebovat světlo, ale teplotu můžeme snížit. Až rostlinky trochu zesílí, rozsadíme je. Poskytneme jim dostatek vláhy, nicméně mezi jednotlivými zálivkami necháme povrch substrátu lehce oschnout.
Mohlo by vás také zajímat, co dělají zahrádkáři v únoru.
Komentáře