Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Klasický cukrářský výrobek - punčák - je stálicí v našich kuchyních a patří mezi nejprodávanější zákusky v cukrárnách. Mokrý korpus několika barevných vrstev, vonící po rumu a po punči, vypadá lákavě na pohled a jeho chuť nikdy neomrzí.

Punčové řezy jsou výborné k nedělní kávě nebo pro hosty. Punčový dort se hodí jako narozeninový dárek pro muže. Každý muž totiž tvrdí, že nemá rád sladké, ale punčáku se to tak nějak netýká. Svou roli v tom hraje alkohol, proto není tento zákusek příliš vhodný pro děti.

Jak připravit korpus na punčový dort

Rozmyslíme si, jak vysoký dort potřebujeme a upečeme jeden nebo dva korpusy:

Ušleháme žloutky s cukrem, přidáme olej, prošleháme, nasypeme po lžicích mouku a nakonec přidáme sníh z bílků, který do těsta jen opatrně přimícháme stěrkou. Těsto navrstvíme do kulaté formy, vyložené pečicím papírem, a upečeme na 180 °C do růžova. Pokud budeme chtít dort vyšší, upečeme druhý korpus z poloviční dávky surovin a obarvíme ho pár kapkami potravinářské barvy na červeno.

Jak uvařit cukrovopunčový rozvar

Do rozvaru stačí punčová tresť, popřípadě ji nahradíme punčem nebo rumem:

Všechny suroviny svaříme a necháme vychladnout. Pokud máme upečený jen světlý korpus, obarvíme rozvar červeným potravinářským barvivem - budeme v něm máčet plát těsta. Červený korpus můžeme také máčet v červeném rozvaru. Je-li druhý korpus vyšší, můžeme ho rozkrojit na dva pláty a polovinu rozvaru obarvit na červeno a druhou polovinu na žluto, udělají na řezu efektní vzor.

Jak na skládání punčového dortu

Záleží na tom, kolik plátů jsme si připravili a podle toho je poskládáme:

  • Korpus rozkrojíme na tři pláty - v případě, že máme druhý korpus, na dva pláty, mezi které budeme vkládat barevnou vrstvu.
  • Druhý plát, pokud je vyšší, rozkrojíme také na dva pláty a oba budeme máčet v jedné nebo ve dvou barvách rozvaru.
  • Světlý plát položíme na podnos a potřeme tmavou marmeládou výrazné chuti - rybízovou, jahodovou, malinovou. Stejně potřeme i druhý plát.
  • Barevný plát těsta namočíme do rozvaru, který nalijeme do podnosu s vyšším krajem. Opatrně korpus promačkáme, aby natáhl rozvar.
  • Pomocí karty přeložíme nasáklý plát těsta na marmeládu a bohatě prokapeme rozvarem. Na plát položíme druhý korpus marmeládou dolů.
  • Stejně postupujeme se dvěma barevnými pláty, které vkládáme mezi dva pláty světlého korpusu. Po položení je prolijeme rozvarem, položíme na sebe a zakryjeme světlým korpusem marmeládou dolů.
  • Barevné pláty můžeme kombinovat s barevnými pláty do vrstev, ale vždy začínáme a končíme světlým korpusem.

Dokončení punčového dortu

Jsme téměř u konce a zbývají nám už jen dva kroky:
  • Dort musíme zatížit. Použijeme dortový ráfek, upneme ho kolem dortu, navrch položíme dno formy a hrnek s vodou a zatížíme na několik hodin.
  • Dort omotáme potravinářskou fólií a zatížíme dortovým dnem s plným hrnkem vody. Dort se spojí, jeho chutě se pěkně prolnou a nebude se při krájení trhat.
  • Z vody, moučkového cukru a citrónové šťávy umícháme hustou polevu. Můžeme použít i ruční mixér. Poleva musí být tak hustá, že zanechává brázdy, ty se ale téměř okamžitě zalijí a spojí. 
  • Z polevy si odlijeme trochu do misky a obarvíme pár kapkami potravinářského barviva.
  • Dort vyndáme z formy nebo fólie, polijeme ho polevou a barevnou polevou na ní pomocí lžičky nebo sáčku s ustřihnutou špičkou uděláme kruhy nebo tečky, které protáhneme špejlí do různých vzorů.
  • Polevu necháme zaschnout.

Punčové řezy jako z cukrárny můžete zhlédnout v našem videoreceptu:

Sladké drobečky

Pokud nemáte se sestavením dortu žádné zkušenosti, může se stát, že se vám korpus při namáčení potrhá. Nevadí - zkuste ho poskládat na světlém korpusu zpět do kulatého tvaru. Jestliže se to nepodaří, upevněte kolem dortu ráfek a navrstvěte mokrou drť na marmeládu. Uhlaďte (už nemusíte prolévat rozvarem), vložte druhý světlý korpus a dno od formy. Zatížíte a za pár hodin máte krásný dort.

 

Další tipy a triky