Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nejlepší recepty na zeleninové polévky: Vyzkoušejte brokolicovou, květákovou, kapustovou nebo zelnou
Zdroj: Top recepty

Košťálová (nebo také brukvovitá) zelenina je v naší kuchyni velmi ceněná. Má své místo i v našich polévkách. Kromě toho, že zlepší jejich chuť, tak je obohatí o výživné látky. Zeleninu vaříme po dobu, která je nezbytně nutná, aby se obsah živin zbytečně nesnižoval. Do polévek rádi přidáváme především růžičky květáku nebo malé kapustičky (růžičková kapusta).

Do rodiny košťálové zeleniny patří více rostlinných druhů, v našem přehledu se zaměříme pouze na ty nejpoužívanější při vaření polévek. Všechny jsou bohaté na vitamíny a minerály, ale přitom obsahují velmi málo kalorií, proto se doporučují při redukčních dietách. Navíc jsou ceněny jako důležité antikarcinogenní potraviny.

Brokolice

Tato zelenina je bohatým zdrojem proteinů (bílkovin), vápníku, provitamínu A a C. Vařená se upravuje podobně jako květák. Vaření by mělo být pouze šetrné, ideálně jen v páře.

Kedlubny

V polévce jsou nejchutnější mladé a křehké jarní kedlubny. Obvykle je nadrobno nakrájíme a používáme do zeleninových směsí. Do polévky lze přidat i jemně nakrájené mladé svěží lístky, pouze v menším množství, podobně jako kapustu.

Květák

Do polévek ho přidáváme ve formě celých růžiček, chutný je i rozmixovaný na krémovou polévku. Zužitkujeme i vývar, který nám zůstal po vaření květáku (např. na smažení nebo k zapékání), a pokud ho nespotřebujeme hned, můžeme si ho zmrazit na příště. 

Kapusta hlávková

Nejjemnější chuť mají první hlávky z jarní sklizně. Kapustu po krátkém spaření a vychlazení snadno zmrazíme. Hlávková kapusta je méně výživná než ostatní druhy.

Kapusta růžičková

Díky vysokému obsahu vitamínů (hlavně A a C) a minerálů (především železa, síry, vápníku a draslíku) se jedná pravděpodobně o nejhodnotnější košťálovou zeleninu. Velmi dobře se mrazí a přidává do polévkových směsí, a dokonce je mrazuvzdorná, proto ji můžeme mít na záhonech celou zimu.

Zelí

Do polévek lze přidávat zelí bílé, červené a především kysané. Zelí je považováno za cenný zdroj vápníku, který z něj tělo vstřebává snadněji než z méka. Může vyvolávat plynatost, proto je potřeba dobře rozkousat, stravitelnost mohou zlepšit některé bylinky a koření (např. kmín). 

Zelná polévka s klobásou

Na závěr jsme připravili recept na zelnou polévku s klobásou. Obsahuje pořádnou dávku kysaného zelí a při podávání ji můžeme zjemnit smetanou. Snadno ji uvaříme podle názorného videa.
V polévkách má důležité místo i kořenová zelenina - tipy na polévky s ní najdete v našem dalším článku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář