Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jaký je rozdíl mezi jedlou sodou, práškem do pečiva a droždím: Poradíme vám
Zdroj: Freepik - ijeab

Soda, kypřicí prášek i droždí mají za úkol nakypřit těsto. Každá přísada funguje jinak a každá se přidává do jiného těsta - ale jsou výrobky, na které je možné použít jakékoli kypřidlo - například koblihy a koláče.

Kypření těsta je důležité při pečení chleba, pečiva a různých cukrářských výrobků. Při správném použití kypřidla se hutné těsto naplní vzduchovými kapsičkami oxidu uhličitého, které způsobí, že těsto je nadýchané a lépe stravitelné.

Jak fungují jednotlivá kypřidla

Musíme si hlídat, jaké kypřidlo patří do připravovaného receptu:

  • Jedlá soda bikarbona reaguje s kyselým prostředím - proto ji do těsta přidáváme až nakonec a těsto hned upečeme. Bez kyselé látky v těstě (jogurt, citrónová šťáva) soda působí pomaleji a proto je vhodnější dát těsto odležet do chladna.
  • Kypřící prášek do pečiva obsahuje v malém množství i sodu. Jelikož ve vlhku okamžitě produkuje bublinky oxidu uhličitého, musíme tuto reakci oddálit tím, že prášek smícháme s moukou a přidáme je až nakonec.
  • Čerstvé nebo sušené droždí tvoří živé kvasinky a má schopnost přeměňovat cukry v mouce na alkohol a oxid uhličitý, které způsobují kynutí těsta. Nadýchané těsto potřebuje ke kynutí teplo, které na něj působí po určitou dobu.

Chléb se dá připravit z čerstvého a sušeného droždí, ale i se sodou. Na přípravu domácího chleba se podívejte v našem videu:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky