Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Mouka nesmí chybět v žádné kuchyni. Kromě tradiční mouky pšeničné dnes běžně používáme mouku ze špaldy či žita, ale například i z rýže nebo ovesných vloček. V našem článku vám vysvětlíme, jaké jsou hlavní rozdíly mezi moukou pšeničnou a žitnou.

Pšeničnou mouku v kuchyni používáme denně při běžném vaření a pečení. V mnoha receptech, zejména na domácí pečivo, se dočteme, že máme pšeničnou mouku namíchat právě s tou žitnou. Prozradíme vám, jaký je mezi těmito dvěma moukami rozdíl.

Pšeničná mouka

Pšeničná mouka pro svůj vysoký obsah lepku není vhodná pro osoby trpící celiakií. Obsahuje velké množství sacharidů a není tolik výživově hodnotná jako jiné mouky, proto je často ve zdravé výživě nahrazována například moukou špaldovou. Jedná se však o nejpoužívanější mouku, jelikož se s ní dobře pracuje, pečivo z ní je jemné, měkké a krásně nadýchané. 

Žitná mouka

Žitná mouka je na rozdíl od pšeničné tmavší a obsahuje méně lepku. Pokrmy z ní jsou výživově hodnotnější, je v nich více vlákniny a rychleji nás zasytí. Žitné pečivo je pak hutnější a méně nadýchané oproti pečivu z mouky pšeničné. Žitná mouka pečivu také dodává aromatickou vůni a typickou chuť.

Ačkoliv je mezi pšeničnou a žitnou moukou mnoho rozdílů, spolu tvoří dokonalý základ pro přípravu křupavých dalamánků.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky