Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Šalvěj je významná léčivka i chutná bylina do kuchyně. Jak a kde ji nejlépe upotřebíme
Zdroj: Pixabay

Šalvěj je vytrvalá polokeřovitá bylina, pocházející z jižních krajin. Nejčastěji se u nás pěstuje šalvěj lékařská, která má našedlé plstnaté listy a modrofialové květy. Krásně ozdobí bylinkové a trvalkové záhony.

Šalvěj má ráda plné slunce a nesnáší zamokření. Bývá součástí skalek, na kterých dobře prospívá. Žloutnoucí listy signalizují vyčerpání živin v půdě. Prospívá jí časté seřezávání, pak pěkně košatí. Aby dobře přečkala zimu, doporučuje se naposledy ji seříznout na konci srpna, potom ještě stihne obrůst a nezmrzne.

Jak šalvěj sklidit a uchovat

Sklízíme listy nebo vrcholy stonků před květem nebo v době květu od června do srpna. Listy sušíme zvolna, abychom zachovali vůni, ale opatrně, protože nám nesmí zplesnivět. Listy také nakládáme do octa.

Jak používat šalvěj v kuchyni

Pro vysoký obsah hořčin a tříslovin se šalvěj používá převážně v kombinaci s masem, hlavně tučnějším. Přidáváme ji k mletému masu, výborně ochutí tučné ryby, kachnu, vepřové maso, vnitřnosti a klobásy. Chuťově příjemně doplní i jablka a pomeranče. Bývá součástí bylinkového másla. Výborná je smažená v těstíčku, pomáhá lepšímu trávení. Je součástí provensálských bylin (koření). 

Jak šalvěj pomáhá

Díky významnému obsahu tříslovin a hořčin využíváme jejího svíravého a desinfekčního účinku k ústní hygieně, dezinfekci ústní dutiny, zacelení rány po vytrženém zubu nebo jako kloktadla. Má protiprůjmové, antiseptické a protiplísňové účinky. Díky obsahu přírodní estrogenní látky pomáhá při menopauze a spolu s kontryhelem při menstruačních potížích. Neměla by se ale užívat ve velkém množství a dlouhodobě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky