Oblíbený sezam má široké uplatnění, stačí mu dát prostor. Jak zařadit sezam do jídelníčku
Sezam, loupaný i neloupaný, má příjemnou oříškovou chuť, která se ještě zvýrazní opražením na suché pánvi. Semeno využijeme do slaného i sladkého pečiva, do pomazánek i na posypání sladkých kaší. Připravujeme z něj gomasio a pastu tahini.
Využití sezamu v kuchyni
Semínka použijeme buď přímo (bez tepelné úpravy) či opražená nebo předem namočená. Opražený sezam po vychladnutí snadno pomeleme v elektrickém kávomlýnku (stejný přístroj se používá na mletí máku). Z pomletých semínek připravujeme chutné pomazánky.
Mohlo by vás zajímat
Pasta tahini a její využití
Tahini je pasta, jejímž základem jsou rozemletá sezamová semínka, dále zpracovaná s olejem. Pasta je vhodná do různých pokrmů - nejpopulárnější je cizrnová pomazánka s názvem hummus. Tahini dále využijeme k mazání (na pečivo, lívance), do těst, pomazánek a kaší.
Pečivo posypané sezamem
Semena přidáváme do těst na dalamánky, bagety, krekry, tyčinky a domácí chléb. Vše ještě semínky posypeme před vložením do trouby. Přidáním semen zvyšujeme výživnou hodnotu pečiva. Použití je univerzální - sezam se chutí hodí k sladkému i slanému pečivu.
Sladkosti plné sezamových semínek
Semínko používáme do sladkých těst na sušenky a drobné tvary, které jsou určené k tepelné úpravě. Stejně tak je rozemletý sezam vhodnou surovinou do nepečených drobných kuliček a dalších dobrot, hodí se i na jejich obalování. Nepečené dobroty připravujeme nejen při slavnostních příležitostech.
Vařená a pečená jídla se sezamem
Semínko přidáváme do tepelně upravovaných jídel celé i mleté. Atraktivní a chutné je použití k obalování řízků před smažením, ať už masových nebo zeleninových. Sezamem ozvláštníme a dochutíme různé karbanátky a zapékaná jídla. Výhodou je, že se hodí k použití naslano i nasladko.
Komentáře