Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Škvarky jsou vedlejším produktem, vzniklým škvařením vepřového sádla. Jedno od druhého se nedá oddělit - proto škvařením sádla získáme škvarky a při výrobě škvarků zase sádlo. Obojí využijeme při vaření a pečení.

Škvarky jsou pro mnohé lidi chuťovkou, pro jiné zase zakázanou potravinou. Obliba škvarků je stále obrovská, a to hlavně mezi muži. Staré regionální recepty se škvarkům nevyhýbají, proto vznikají dobroty, kterých se nemůžeme jen tak vzdát.

1

Z jakého sádla udělat škvarky

Na prvním místě je vepřové hřbetní neboli řemenové sádlo, které je nejkvalitnější a škvarky jsou velké a křupavé. Plstní čili břišní sádlo se hodí na škvarky při přípravě pomazánek a do pečiva, protože je nižší, ale voňavé. Střevní sádlo má specifické aroma, které přechází na škvarky, proto není tak oblíbené.

2

Co dělat při výrobě škvarků

Sádlo pokrájíme na kostky 2x2 cm, v kastrolu zastříkneme vodou a na mírném ohni za častého míchání necháme pomalu pouštět tuk. Hlídáme barvu škvarků - když dosáhnou zlaté až hnědavé barvy, jsou hotové. Sádlo a škvarky můžeme škvařit také v troubě nebo v pomalém hrnci či v remosce.

3

Kdy osolit a okořenit škvarky

Pokud preferujeme škvarky bez soli, můžeme je použít i ve sladké kuchyni (škvarkové cukroví). Někdo nedá dopustit na osolení škvarků během škvaření, čímž se získá solené sádlo, jiný zase solí až po scezení. Milovníci škvarků si je solí a koření hned po dokončení škvaření jako výbornou chuťovku.

4

Proč se dává do škvarků mléko

Mléko podpoří krásně zlatou barvu škvarků a jejich jemnost a křupavost. Naše babičky po dokončení škvaření slily sádlo, škvarky osolily a pokmínovaly, polily mlékem a opět škvařily, dokud škvarky neměly hnědou barvu a mléko se nevypařilo. Pak byly připraveny k ochutnávání.

5

Chyby při přípravě škvarků

Kostičky sádla musí mít stejnou nebo podobnou velikost - jinak se stane, že se některé připálí a zbytek zůstaně syrový. Krátká doba škvaření způsobí, že jsou škvarky světlé a gumové. Příliš silná teplota má za následek zhořknutí škvarků, které se rychle připalují. Škvaření je o trpělivosti a důslednosti.

6

Co znamená ředitelské škvarky

Chuťovka, která nadchne všechny muže - ředitelské neboli presidentské škvarky. Místo sádla použijeme vepřový bůček, který škvaříme prudčeji než klasické sádlo. Maso, kterým je bůček prorostlý, opražíme do červenohnědé barvy. Po slití sádla škvarky osolíme, opepříme, okmínujeme a sníme - než to udělají ostatní.

7

Co známe pod slovem škvarky

Každý ví, že se škvarky připravují z vepřového sádla. Mnoho lidí zná pod stejným názvem pokrmy, které se praží stejně - buď ve vlastním nebo v přidaném sádle. Jde zejména o zvěřinové a drůbeží škvarky, pražené kousky ryb, tučné kuřecí kůže, některé druhy hub (růžovky, bedly, hlíva) a zeleninu.

8

Proč se škvarky po scezení mačkají

Velké škvarky obsahují spoustu tuku. Pokud nám jde primárně o sádlo, musíme škvarky v cedníku promačkat naběračkou nebo mačkadlem a přebytek sádla vyteče. Pokud preferujeme tučné škvarky například do pomazánek, nemusíme je mačkat, necháme je pouze okapat.

9

  

Jak skladovat hotové škvarky

Scezené a vymačkané škvarky nasypeme do sklenic a hned uzavřeme víčkem. Další možností je skladování v sádelňácích nebo keramických nádobách, které vždy pečlivě uzavřeme, aby se zamezilo přístupu vzduchu. Škvarky uschováváme v chladu. I když mají dlouhou životnost, mohou v teple a na vzduchu žluknout.

10

Jaké pokrmy připravit ze škvarků

Kromě báječné chuťovky na chleba připravujeme ze škvarků pomazánku, pagáče a tukové pečivo nebo je přidáváme do těsta na chleba, do bramborových placek nebo na plněné slané knedlíky. Škvarky se hodí pod míchaná vajíčka i pod dušené zelí a paradoxně i místo másla do vánočního cukroví.

Když se řekne "škvarky", ozvěna vrátí "pagáče". Jak na jejich přípravu? To můžete vidět v našem videu:

 

Komentáře

Další tipy a triky