Slané dobroty v zapékacích mísách: Inspirujte se našimi osvědčenými recepty
Zapékané pokrmy jsou nejlepší volbou, pokud chceme v kuchyni ušetřit čas - většinu práce za nás totiž odvede trouba. Navíc zkombinujeme různé druhy zeleniny, příloh a masa, které můžeme doplnit smetanou či sýrem.
Podzimní a zimní čas vyloženě vybízí k zapékaným pokrmům, které zasytí celou rodinu. Používáme sezónní zeleninu, těstoviny, brambory, rýži, bulgur, ale i pohanku. Celé jídlo nejčastěji spojíme zálivkou ze smetany, mléka, vajec nebo sýru. Jde to však i bez ní, zapečením totiž zvýrazníme vůni jednotlivých surovin a nic víc už není třeba. Zapečené jídlo lze připravit pokaždé jinak, variací je nespočet.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Zapékané těstoviny
K nejoblíbenějším jídlům z jednoho pekáčku rozhodně patří zapékané těstoviny. Je to opravdu rychlovka, u které není třeba se striktně držet zvoleného receptu. K těstovinám dokonale sedí téměř jakákoliv zelenina, zelí, uzenina, kuřecí i mleté maso, ale také sýr, který můžeme zvolit výraznější s plísní.
Zapékané brambory
Zapékané brambory jsou chuťově fantastické. Stačí je syrové nakrájet na kolečka, proložit zeleninou, masem, uzeninou a přelít smetanou. Pro křupavou krustu je pak stačí zasypat sýrem a rychlá večeře nebo oběd je na stole. Syrové brambory pečeme přibližně 45 minut, pokud nás však tlačí čas, můžeme je předvařit a poté péct asi 20 minut.
Zapékaná rýže
Zkoušeli jste místo tradičního sladkého nákypu zapéct rýži naslano? Je výborná se zeleninou, například s rajčaty, brokolicí, cuketou a lilkem. Rýži můžeme doplnit mletým masem nebo kousky masa a zalít smetanou.
Výživné zapékané dobroty
Nemusíme zapékat jen obvyklé přílohy. Je spousta surovin, které výborně zasytí a obsahují mnoho vlákniny a vitamínů. Zároveň si na nich dobře pochutnáme. Mezi takové patří oblíbený bulgur, jáhly a přirozeně bezlepková pohanka a quinoa.
Komentáře