Ušlehat sníh z bílků není při dodržení několika pravidel žádná věda
Sníh z bílků jsou vlastně vzduchové bublinky, uzavřené v bílkovém obalu. Vzniknou důkladným vyšleháním vaječného bílku za určitých podmínek. Díky sněhu je těsto lehké, kypré a několikanásobně zvětší svůj objem.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Zásady pro kvalitní ušlehaný sníh
Při nedodržení těchto zásad bude sníh vodnatý a nebude držet tvar:
- Pečlivé oddělení žloutku od bílku: I malý kousek žloutku zabrání vyšlehání nadýchané pěny.
- Naprostá čistota šlehacích metel a mísy: Mastnota se drží převážně v porézních plastových mísách a to i po jejich umytí.
- Čerstvá vejce mají dostatek bílkovin pro vytvoření sněhu: Stará vejce mívají řídký bílek, který jde špatně šlehat.
- Vejce by měla mít pokojovou teplotu: Stačí je podat hodinu předtím z lednice, ale lepší je připravit je už večer.
Mohlo by vás zajímat
Jak ušlehat bílkový sníh
Připravíme si skleněnou, porcelánovou nebo kovovou misku.
- Začneme sníh šlehat na střední otáčky a postupně přisypeme polovinu jemného krupicového cukru. Moučkový cukr totiž obsahuje přípravky, které brání hrudkovatění, ale do bílků nejsou vhodné.
- Po vytvoření husté pěny postupně přisypáváme zbylý cukr a šleháme na nejvyšší otáčky, dokud se na sněhu nevytvoří pevné špičky, které se neohýbají. Když do sněhu řízneme nožem, řez se neslije.
- Přestaneme šlehat a mísu otočíme dnem vzhůru - pokud v ní sníh drží, je hotový. Při delším šlehání by naopak začal řídnout nebo by se začala oddělovat tekutina, což není žádoucí.
Jedním z lehoučkých sněhových moučníků je například dort Pavlova. Sníh se zde neupravuje tepelně předem, protože prochází tepelnou úpravou v troubě. je ale velice důležité sníh dokonale našlehat, aby byl tuhý a pevný.
Komentáře