Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Špagetová tykev se řadí mezi další oblíbené tykve, ale jejím specifikem je způsob zpracování - po tepelné úpravě se totiž rozpadne na zeleninové špagety, které mohou nahradit i ty obyčejné. Jejich výhodou je nízká kalorická hodnota, využití je podobné.

Tento druh tykve byl vyšlechtěn asi před 70 lety v Japonsku a v současnosti se pěstuje v celé řadě odrůd. Po uvaření nebo upečení ve slupce vytvoří špagetová dýně zajímavé "nudličky (vlákna)" připomínající špagety. Využití nudliček je naprosto jednoduché, stačí k nim podávat chutnou omáčku nebo zálivku. Zpracovat se dají naslano i nasladko, můžeme je přidávat do těst. Inspiraci najdete v našich receptech.

Jak pěstovat špagetové tykve

Pěstování je obdobné jako u jiných tykví.

  • Rostlina je plazivá a pěstuje se na slunečném a teplém stanovišti buď z přímého výsevu (v květnu) nebo z předpěstovaných sazenic. Při předpěstování je nástup sklizně časnější.
  • Rostliny potřebují výživnou půdu, stejně jako další plodová zelenina, a dostatek vláhy.
  • Plody sklízíme co nejpozději, ale vždy před příchodem prvních mrazíků.
  • Pokud jsou stopky suché a dřevnaté, plody jsou dobře vyzrálé a díky tomu trvanlivé. Skladujeme je v suchu, mohou být uchovávané i při pokojové teplotě (spíš nižší, ne tedy přímo u tepelného zdroje). Ideální teplota pro skladování je 15–22 °C. Nevhodný je chladný a vlhký sklep, v takových podmínkách se všechny tykve brzy začnou kazit.

Jak tepelně upravit špagetovou dýni

Špagetová dýně je pro nás stále tak trochu raritou, navíc často sáhneme přednostně po snadno zpracovatelné dýni hokaido. Nicméně příprava špagetové dýně také není složitá.

  • Špagetovou dýni můžeme vařit v celku (čas vaření určíme podle velikosti konkrétní dýně). Na několika místech ji před vařením propíchneme, aby mohla unikat pára. Pokud je dýně nedostatečně uvařená, vlákna se od sebe neoddělují. Uvařená dýně je na omak měkká, její slupka se pod tlakem prohýbá.
  • Dýni můžeme vařit také rozkrojenou na poloviny,  Do hrnce s vroucí vodou ji vložíme řeznou plochou dolů a vaříme ji 20–25 minut, až do změknutí. Vnitřek takto uvařené dýně buď vidličkou přemístíme na talíře nebo dýni servírujeme ve slupkách, řádně ochucenou.
  • Výhodnější je vaření v páře, užitečné látky se z dýně zbytečně nevyluhují do vody.
  • Tykev je možné také oloupat a nakrájet na kolečka široká cca 2 cm, z těch vyjmout jádřinec a kolečka (věnečky) pak uvařit v hrnci s vodou až do změknutí (nebo nad párou). Vlákna se brzy začnou uvolňovat a pomocí vidličky je od sebe oddělíme. Je potřeba dát pozor, aby se dýně nerozvařila.
  • Celou dýni můžeme též péct v troubě na plechu, vždy ji předem propícháme, aby mohla odcházet pára. Podlití vodou není nutné. Pečení do změknutí trvá cca hodinu při teplotě cca 180 °C. Poté dýni necháme asi deset minut chladnout, pak ji rozkrojíme a zbavíme semínek s měkkým vnitřkem. Vidličkou vyjmeme "špagety" nebo je konzumujeme přímo z rozkrojené dýně, s vhodnou omáčkou nebo jiným dochucením.
  • Častěji pečeme dýni předem rozkrojenou na poloviny - v tom případě z ní před pečením vydlabeme vnitřek včetně semínek a podlijeme ji vodou.
Budeme rádi, když nám také napíšete o vašich zkušenostech s využitím špagetové dýně. 
 
Zdroj informací: 
Zahrádkář říjen 2021, Špagetové tykve str. 30 Jan Prášil

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky