Srnčí maso: Poradíme vám s jeho zpracováním
Srnčí se řadí k menším druhům zvěřiny. Maso je červenohnědé barvy, velice jemné s nízkým obsahem tuku i cholesterolu. Patří mezi masa dietní. Zvlášť ceněné je maso z mladých zvířat, okolo 1 roku. Čím je kus starší, tím má maso pevnější strukturu.
Srnec je okusovač, živí se bylinami, mladými listy maliníku, borůvčím. Všechny tyto chutě se propisují do vůně jeho masa. Srnčímu masu nesvědčí dlouhá tepelná úprava, snadno se vysuší. Předejít tomu můžeme špikováním nebo obalením masa do slaniny.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Druhy srnčího masa a jejich využití
Nejkvalitnější maso je z mladého jedince, starého okolo 1 roku. Čím je zvíře starší, je maso aromatičtější a pevnější.
- Srnčí kýta je největším svalem. Je vhodná na pečení, grilování, řízky, steaky. Může se špikovat, což je vhodné právě při pečení.
- Srnčí plec je vynikající do omáček, masových směsí, guláše, na vaření nebo dušení. Je také vhodná na výrobu paštik. Naproti tomu se nehodí na grilování a minutkovou úpravu.
- Srnčí hřbet je luxusní záležitostí. Dá se péct v celku či upravit jako minutka, grilovat a připravit z něj carpaccio.
- Srnčí svíčková se považuje společně se srnčím hřbetem za delikatesu. Připravuje se v celku jako minutka, protože se jedná o poměrně malý sval, vzhledem k velikosti zvířete.
- Ostatní svaly zpracujeme nejlépe do guláše. Nezapomeňte při tom na divoké koření, které se ke zvěřině náramně hodí.
Srnčí maso je svojí křehkostí luxusní záležitostí a pokud máte možnost ho získat, neváhejte. Inspirovat se můžete třeba naším receptem na srnčí guláš.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Jak správně špikovat maso? Zůstane pěkně šťavnaté a má výrazně lepší chuť
15 nejlepších receptů na vánoční cukroví: Prohlédněte si výběr z našeho receptáře
Účastnice Hell's Kitchen Sierra přiznala, kdy je v kuchyni nejistá a jaká jídla neumí vařit: Musím se to naučit, to vím, říká
Komentáře