Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Okurky jsou zeleninou, která by na zahrádce neměla chybět. Záhonek nemusí být velký, ale důležité je, aby byl dostatečně vyhnojený a umístěný na teplém a osluněném místě. Okurky budou také potřebovat dostatek vláhy. O tom, jak budou plodné, rozhoduje mimo jiné i stáří semen.

Okurky pěstujeme buď z přímého výsevu nebo z předpěstovaných sazenic. Každý způsob má své výhody. Přímý výsev je méně pracný a okurky jsou hned od začátku dobře adaptované na prostředí, ve kterém porostou. Při předpěstování sazenic můžeme počítat s časnější sklizní, což se vyplatí i z toho důvodu, že v průběhu léta bývají rostliny náchylné k plísni a čím více do té doby naplodí, tím pro nás lépe. Pokud se chystáte k výsevu, dobře zvažte, která semínka letos použijete.

Která semena okurek vysévat

Zkušení zahrádkáři si už ověřili, že starší semínka okurek jsou výhrou. Antonín Dolejší ve své knize Zelenina na zahrádce mimo jiné uvádí: "Plodnost se zvyšuje stářím osiva tří až čtyřletého, a rostliny pocházející z mladého osiva proto méně plodí, je třeba vysévat starší semena. Na rozdíl od jiných zelenin je výhodné kupovat si semena okurek do zásoby, tj. alespoň s dvouletým předstihem."

Pokud tedy máte doma okurkové osivo z dřívějších let, vůbec se ho nebojte použít. Můžete totiž očekávat vyšší plodnost rostlin než u osiva čerstvého.

Na očekávanou sklizeň okurek se nalaďte s naším videoreceptem. Přebytek okurek lze zavařovat nebo také využít na přípravu báječných kvašáků. Chutnají skvěle a přitom jsou tak jednoduché. 

Budeme rádi, když nám napíšete vaše zkušenosti s použitím starších semen okurek

Komentáře

Další tipy a triky