Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Co s přebytky zeleniny ze zahrady? Usušte je. Sušenou zeleninu využijete nejen do polévek
Zdroj: Pixabay, EwaP

Zavařenin máte již plný sklep i špajz, a zahrádka vás nepřestává zásobovat dalšími kousky zeleniny? Zkuste sušení. Je to skvělá možnost uskladnění ovoce i zeleniny, ale také bylin či hub, kdy výsledek zabírá minimum místa.

Sušením snížíte vodu v zelenině na minimum a tím zamezíte množení mikroorganismů. Zelenina neztratí téměř nic ze svého aroma a chuti. Navíc nemusíte při této metodě zpracování použít žádné konzervanty. Vše tedy zůstane čistě přírodní, což je v dnešní době opravdu vzácnost.

Možnosti sušení nejen zeleniny

Máme z čeho vybírat:

Základem je zdravá a zralá zelenina

K sušení používejte pouze vyzrálou a zdravou zeleninunahnilé kusy vyhoďte, hniloba je již v celém kusu. Mechanicky poškozenou zeleninu použít můžete, ale my raději dáváme přednost jejímu zpracování k přímé spotřebě

Vegeta, univerzální pomocník při vaření

Pokud chcete sušit zeleninu na vegetu, lze ji všechnu nastrouhat nahrubo a usušit. Zpracovávat však můžete jednotlivé druhy zvlášť a poté je sesypat dohromady. Usušenou směs lze rozmixovat až na jemný prášek. K sušení je možné použít jemná síta do sušičky, ale také pečicí papír, vystřižený podle jejích rozměrů. Zeleninu můžete připravit škrabkou na jemné plátky, které ale zabírají poměrně dost místa, proto raději škrabku používejte na kolečka zeleniny, například mrkve. Do vegety můžete použít mrkev, celer, petržel, cibuli, česnek a pórek. Nezapomeňte na bylinky, skvělý je v ní libeček, celerová a petrželová nať. Nakonec můžete přidat sůl.

Zeleninu uchovávejte nejlépe ve sklenici se šroubovacím víčkem, na tmavém a chladném místě. Dobře usušená zelenina sklenici nezarosí, můžete ji tedy nejprve použít jako test. Vyzkoušejte domácí sušená rajčata podle našeho video-receptu a dejte nám vědět, jak vám chutnala. Budeme se těšit.

Komentáře

Další tipy a triky