Milujete vůni zimy, třpytivý sníh a hřejivé deky? Tyto chvíle budou nejlepší s domácím teplým svařákem
Svařené víno neboli "svařák" - tento teplý nápoj si každý spojí se třpytivou zimou, blížící se Vánocemi, osvětlenými trhy, milými přáteli nebo dobrým filmem pod chlupatou dekou. Co víme o tomto nápoji?
Základem je víno s kořením a citrusovými plody. Víno volíme střední kvality, neboť kvalitního je škoda, a nekvalitní ani koření nezachrání a hrozí bolehlav. Na množství cukru nesejde, takže suchá i polosladká vína jsou skvělou volbou.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Původ svařeného vína
Podle všeho je to nápoj velmi starý a pochází z jihu Evropy, kde bylo víno na každém kroku. Údajně se tím napravovalo víno nekvalitní, neboť cukr a koření, které se do vína přidává, změní chuť vína.
Jaký vyzkoušet recept?
Každý máme ten svůj, ale základ je stejný:
- nejdříve se v menším množství vody povaří koření a citrusové plody – skořice, hřebíček, badyán a oloupaný pomeranč
- poté se dolije červené víno
- směs se už jen prohřívá, ale nevaří, jinak se odpaří alkohol
Co přidat do svařáku
Nyní už je na vás, jaký zvolíte oblíbený poměr koření. Možná přidáte třeba vanilku i citrony či dokonce pepř. Nebo to bez rozinek není to pravé a z cukru děláte karamel či dáváte med? Ano, vše je povoleno.
Mohlo by vás zajímat
Nealkoholický svařák
Děti by jistě chtěli ochutnat ten skvělý nápoj, který povoněl celou kuchyň. Můžete jim dopřát nealkoholickou verzi, pokud víno nahradíte džusem. Můžete zkusit jablečný, třešňový, brusinkový nebo jejich kombinaci a někdo přidává i černý čaj.
Účinky červeného vína
Mnoho let se traduje a desítky vědeckých článků potvrdili příznivé účinky červeného vína na lidský organismus, pokud je podáváno v rozumné míře. Pokud někomu chcete popřát do nového roku mnoho zdraví, přiťukněte si s ním chutným svařákem.
A pokud zbyde trochu vína, doporučujeme jej využít do hlavního jídla pod maso. Určitě vyzkoušejte.
Komentáře