Tajemství dokonalého vývaru: Víme, jak připravit ten nejlepší vývar ze všech
Tak nejlepší vývar, říkáte si. Samozřejmě, že nejlepší vývar dělávaly a dělávají naše babičky a maminky. My však máme v rukávu skvělá esa, díky kterým bude i váš vývar lákavý svou vůní, barvou, ale především pak chutí.
Silný masový vývar je delikátní záležitostí, kterou oceníme naprosto vždy, avšak v chladných dnech ještě více. Dokonale nás totiž zasytí a zahřeje, jeho výborná chuť je pak tím nejlepším bonusem navíc. Jak na dokonalý vývar? Poradíme vám.
Mohlo by vás zajímat
10 tipů k přípravě toho nejlepšího vývaru
S našimi tipy se nemusíte bát zakaleného, bledého či chuťově nevýrazného vývaru:
- Základ vývaru, tedy maso i zeleninu, předem opečte - zvýrazníte chuť budoucí polévky, ale také docílíte její sytější barvy. Mimo to se maso pečením zatáhne a vy předejdete hrozícímu zakalení vývaru.
- Nebojte se do vývaru používat zbytky zeleniny. Unavená zelenina z lednice, její odřezky z mrazáku, to vše dodá vývaru plnější a výraznější chuť - nejen tomu zeleninovému.
- Maso i zeleninu vkládejte vždy do studené vody - postupným zahříváním se z použitých surovin lépe uvolní všechny potřebné složky i živiny.
- Nezapomeňte na vhodné koření. Základem je divoké koření, tedy bobkový list, nové koření a celý pepř. Nic víc v základu není potřeba.
- Polévku osolte až poté, co ji dovedete k varu, a solte obezřetně, protože postupným vařením se vývar částečně zredukuje a sůl chuťově zesílí.
- Sytou barvu zajistíte vývaru nejen předpečením masa a zeleniny, ale také přidáním cibule (i se slupkou) do základu. Slupka vývar krásně obarví.
- Bojíte se nežádoucího zakalení vývaru? Kromě předpečení masa vám pomůže i vychytávka našich babiček - vezměte rajče, omyjte ho a nahoře nařízněte do křížku. Takto připravené rajče vhoďte už na začátku do vývaru. Nezakalí se.
- Za kalným vývarem však může stát i neodebírání pěny z počátku jeho varu. Jsou to vysrážené bílkoviny z masa, které za kalem stojí - zbavte se jich.
- Čerstvé bylinky používejte až ke konci vaření, aby nepřišly o svou intenzivní chuť a vůni. Naopak bylinky sušené můžete přidat o poznání dříve.
- Babičky přidávaly do vývaru také citrón nebo ocet. Zvýrazní jeho chuť a pomáhá k jeho rosolovité konzistenci po vychladnutí. Pozor však na jeho množství.
Nezapomeňte nechat vývar tzv. táhnout, tedy vařit na mírném plamenu po delší dobu. Zatímco kuřecímu vývaru budou bohatě stačit 2–4 hodiny a zeleninovému 1 hodina, hovězímu vývaru ponechte delší čas - a to klidně i přes celou noc.
Komentáře