Tajemství nejlepší vánočky? Trpělivost, pozornost i kvalitní ingredience
Bez vánočky si mnozí z nás nedovedou představit vánoční svátky. Někteří si vánočku kupují, ti odvážnější se pouští do jejího pečení. Známe tajemství, jak upéct tu nejchutnější a nejkrásnější vánočku, o které se s vámi rádi podělíme.
Vánočka je plná symboliky a také proces jejího pečení měl svá pravidla. Hospodyňky musely při zadělávání těsta obléci bílou zástěru a uvázat si šátek na hlavu, během kynutí vyskakovaly do výšky, aby těsto dobře nakynulo. Po celou dobu až do upečení pak nesměly promluvit, jinak se vánočka nepovedla.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jaké je tajemství nejlepší vánočky?
Věříme, že je důležité dodržovat určitá pravidla, ale nebojte, nebudete muset vyskakovat do výšky, těsto nakyne i tak - pokud dodržíte naše pravidla.
- Pro nadýchanou a jemnou vánočku použijte hladkou mouku, chcete-li mít vánočku zdravější, nakombinujte ji s celozrnnou moukou.
- Rozinky můžete namočit do vody, ale voňavější alternativa je jejich namočení do rumu a rumem následně nahradit i část tekutiny v receptu. Přidávejte je do těsta až úplně nakonec.
- Sůl a změklé (nikoliv rozpuštěné) máslo vmíchejte do těsta až nakonec.
- Těsto na vánočku potřebuje opravdu dlouhé hnětení, aby se dostatečně uvolnil lepek - zhruba 10 minut v robotu a ručně ještě víc.
- Těsto vyžaduje dvojí kynutí, nejprve hodinu v míse a následně hodinu po upletení na plechu. Nedokynutá vánočka se během pečení potrhá a překynutá klesne a bude z ní placka.
- Před pečením vánočku potřete rozšlehaným vajíčkem, získá tak krásně lesklý povrch.
- Je-li vaše vánočka složená z více pater, zajistěte ji špejlemi.
- Vánočku vkládejte do trouby rozpálené na 180 °C, ale ihned po vložení teplotu snižte na 160–170 °C.
Tajemství dokonalé vánočky tedy spočívá především v trpělivosti a správných, kvalitních surovinách. Proces zpracování, kynutí i pečení těsta prostě nijak neuspěcháte a s tímto faktem je třeba předem počítat. Odměnou vám potom bude ta nejlepší vánočka, která je dělaná s láskou. A když se i přesto něco nepovede? Moučkový cukr zamaskuje mnohé.
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Komentáře