Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Uvařit těstoviny je zdánlivě téměř primitivní činnost a přece v ní mnozí dělají chyby stále dokola. Správný postup má několik zákonitostí, které je nutno dodržet.

Co potřebujeme?

  1. Dostatečné množství vařící vody. Vzhledem k tomu, že se těstoviny hodně navaří (= varem nabudou na objemu), dáváme na každých 100 g suchých těstovin 1 l vody. Voda musí opravdu pořádně vařit.
  2. Dostatečné množství soli. Těstoviny hodně soli vsáknou, takže je nutné vodu osolit opravdu výrazně, jinak budou zcela bez chuti. Na každý litr vody patří 1/2 lžíce soli. Dokonce i při dodržování tzv. neslané diety se doporučuje vodu na těstoviny sice méně, ale osolit.

Jak vaříme

Do dostatečného množství vroucí osolené vody vložíme těstoviny a voda musí opět rychle přijít do varu. Hrnec nezakrýváme poklicí, protože těstoviny by vzkypěly. Pak je promícháme, zmírníme plamen a dovaříme podle návodu, občas promícháme, aby se neslepily. Těstoviny z čerstvého těsta vaříme přibližně poloviční dobu než suché. Těstoviny vaříme jen tzv. na skus (al dente). To znamená, že při kousnutí cítíte, že koušete do těstoviny, nedají se rozmáčknout. Rozvařené těstoviny jsou nechutné a překvapivě těžší do žaludku.

Těstoviny můžeme vařit i ve vývaru (např. z uzeného masa), dostanou lepší chuť.

Co s těstovinami po uvaření

Uvařené těstoviny ihned scedíme, nikdy neproplachujeme, ale zakápneme trochou oleje a promícháme, aby se neslepily. Pak už pokračujeme podle receptu.

Komentáře (2)

j.vosikova@volny.cz: To mne mrzí. Zřejmě překlep, opraveno. Děkuji za upozornění

No, tak jsem dělala špagety podle výše uvedeného návodu. Tolik soli, co uvádí paní, je nesmysl😝. Dala jsem na 5 litrů jen tři opravdu zarovnané lžíce soli, už tak mi přišla voda přesolená, takže další dvě lžíce jsem se neodvážila do vody nasypat. Špagety se nedali jíst, jak byli strašně přesolené, fuj. Musela jsem je všechny vyhodit🤦. Takže příště jedu podle sebe a chytré tipy už neposlouchám! Dík za hnusný tip😕.

Další tipy a triky