Houbové omáčky jsou naprosto jedinečným jídlem naší kuchyně. Můžete k nim podávat knedlíky, těstoviny i brambory, a kdo chce, přidá na talíř ještě maso, ale nic dalšího není potřeba. Můžete si být jisti, že si rodina bude chodit přidávat, dokud bude z čeho. Máme pro vás recepty na ty nejlepší omáčky z našeho receptáře, můžete je s námi ochutnat.
"Houbovka" je jednou z klasických českých omáček a v našich domácnostech ji připravujeme z lesních i kupovaných hub. Použít můžeme houby právě donesené z lesa, mražené i sušené. Výbornou alternativou hřibovitých hub jsou žampióny. O správnou chuť se postará vhodně zvolené koření (často pepř) a také zjemnění omáčky např. smetanou.
I kdybyste znali pouze tento jediný recept, úplně si s ním vystačíte. Zaměřuje se na lesní houby, ale stejným způsobem se dají použít třeba právě žampióny. Na tuku nechte zesklovatět cibuli, přidejte kmín a houby, společně chvíli duste. Na zahuštění použijte jíšku a na zjemnění smetanu a mléko. Omáčka bude výborná i v případě, když místo jíšky použijete záklechtku.
Pokud nemáte čerstvé houby, jistě oceníte i houby mražené. Restujte je na cibuli, dokud se nevydusí všechna tekutina. Pak přidejte hladkou mouku, po chvíli smetanu a dolijte vývarem nebo vodou. Omáčku okyselte a vylepšete jemně nasekaným koprem a petrželovou natí. Podávejte s bramborami a orestovanými medailonky.
Na pánvi opečené maso odložte a do výpeku nalijte smetanu a přidejte hrst mražených nebo čerstvých hub. Společně povařte a jakmile omáčka zhoustne, přisypte ještě petrželovou nať. Podávejte s plátkem masa a s chlebem, k omáčce se také báječně hodí křupavé bramborové hranolky.
Houbovou omáčku můžete ochutnat i k plněným ptáčkům a kopečkům uvařené rýže. V receptu jako obvykle nechybí kromě nakrájených hub ani cibule, tato omáčka je však jiná tím, že je v ní kousek nivy, která jí dává zajímavou chuť. Použijte houbové koření a pokud jste si sami připravili houbový prášek, tak právě nastala jeho chvíle.
Nefalšovaná chuť čerstvých hub se v tomto receptu nezapře. Opět na začátku vaření orestujte cibuli, přidejte bobkový list a houby. Po chvíli ještě zalijte smetanou a mlékem. K dochucení houbových omáček se obvykle používá pepř, nejlépe čerstvě mletý. Hladkou mouku stačí rozmíchat ve šlehačce a na závěr ještě v omáčce dobře provařit.
Pokud se vám během sezóny podaří nasušit "praváky", budete mít výtečnou omáčku ze sušených hubna dosah po celý rok. Málokterá houbová omáčka se obejde bez pepře, ale česnek z tohoto receptu je méně obvyklý. K omáčce si můžete připravit domácí těstoviny a na talíři ještě pokrm posypat strouhaným parmezánem.
Na másle připravte světlou jíšku, kterou zalijete vývarem a mlékem. Dobře provařte a doplňte smetanou. V jiném hrnci poduste lesní houby ve vlastní šťávě a přidejte je k omáčce, jejíž chuť výrazně pozvedne i strouhaný muškátový oříšek. Omáčka je nejlepší s houskovým knedlíkem a vařeným vajíčkem.
Poslední omáčka je přece jen trochu jiná. Chuť hub ještě zvýrazní a podpoří nastrouhaný celer a na zjemnění omáčky tentokrát použijete pomazánkové máslo. Podávejte s knedlíkem, bramborami, těstovinami nebo třeba s noky.
Komentáře