Karbanátky s bramborovou kaší nebo s chlebem jsou výborným a oblíbeným jídlem. Můžeme je připravit z různých surovin, často se jako základ používá maso nebo luštěniny, které doplníme strouhaným sýrem a zeleninou. Pokud přemýšlíte, jakou zeleninu dát do karbanátků, tak kapusta bude určitě správnou volbou.
Kapusta sice nepatří mezi nejoblíbenější druhy zeleniny na našem stole, ale je velmi výživná a hodnotná. Ceněná je nejen kapusta hlávková, ale i jiné odrůdy kapusty - např. kapusta růžičková nebo kadeřavá (kadeřávek) či toskánská, která je u nás zatím méně známá. Kapusta dobře snáší chladné počasí a může na záhonech přečkat celou zimu. Můžeme z ní připravit leccos chutného, ale zvlášť žádané jsou právě kapustové karbanátky.
Uvařenou kapustu necháme vychladnout, umixujeme ji, přidáme vejce koření a česnek. Kdo chce, přidá ještě uvařený květák, mrkev nebo kousek uzeného. Zahustíme strouhankou, tvoříme placičky, které obalujeme v trojobalu a smažíme.
Uvařenou kapustu nakrájíme nadrobno, přidáme cibuli, uzeninu, prolisovaný česnek a vajíčka. Ochutíme a zahustíme strouhankou. Tvoříme karbanátky, které rozložíme na plech vyložený pečicím papírem. Před pečením karbanátky trochu omastíme olejem a během pečení je otočíme.
Kapusta se chuťově velmi dobře doplňuje s květákem. Také česnek nesmí chybět. Košťálovou zeleninu vždy předem předvaříme - vaření v páře je šetrnější, ale pokud zeleninu vaříme ve vodě, tak vývar nevyléváme, ale využijeme na další vaření, třeba do polévky. Na tyto karbanátky potřebujeme kukuřičnou strouhanku místo obyčejné.
Strouhaný sýr dá kapustovým karbanátkům výbornou chuť. Po upečení jsou díky sýru krásně vláčné a moc dobré, ale po vychladnutí ztuhnou a jsou též výtečné. Použít můžeme také sýr uzený, který se do karbanátků výborně hodí. Skvělou surovinou na zahuštění je kuskus, případně rýže nebo bulgur.
Kadeřávek velmi dobře snáší přes zimu mrazivé počasí a brzy na jaře začíná znovu obrážet. Listy kadeřávku po předvaření zužitkujeme do výborných karbanátků. Na ochucení používáme kromě soli, především utřený (rozmačkaný) česnek a kdo chce, přidá mletý pepř.
Kromě košťálové zeleniny dáváme do směsi na karbanátky nahrubo nastrouhanou cuketu. Na zahuštění tentokrát místo strouhanky použijeme výživnější ovesné vločky. Na ochucení lze přidat trochu libečku (čerstvého nebo sušeného). Obalování ve strouhance není nutné.
Kromě kapusty do směsi můžeme dát mleté maso, i v tom případě ale přisypeme trochu strouhaného sýra. Na ochucení použijeme jako obvykle sůl, česnek, mletý pepř a majoránku. Karbanátky obalíme v trojobalu a usmažíme.
Kapustové karbanátky, stejně jako každé jiné, patří mezi pracnější jídla. Na druhou stranu ale jich můžeme naráz rovnou připravit větší množství a pak je snadno zmrazit, nejlépe v plastových krabičkách. Potom už jen podle potřeby odebíráme a chutný oběd máme hotový během chvilky. Kapustové karbanátky v mrazničce se rozhodně neztratí a rychle budou ubývat.
Podle následujícího receptu si můžete výborné karbanátky usmažit. Přejeme dobrou chuť.
Komentáře