Ovesné vločky jsou stále oblíbenější surovinou, kterou můžeme s úspěchem zařadit do celé řady jídel naší kuchyně. Na prvním místě vedou různé kaše a granoly, které podáváme obvykle k snídani, ale výborné jsou i různé karbanátky a placičky.
Ovesné vločky výrazně zvýší výživnost našich jídel, proto je zařazujeme do jídelníčku často a hodí se i do dětské kuchyně. Používáme především "jemné" vločky, které jsou velmi rychle uvařené. Oves je přirozeně bezlepkový, v případě bezlepkové stravy je vhodné jeho použití konzultovat s lékařem.
Jednoduché, rychlé a levné jídlo splňuje požadavky na ideální snídani. Ovesnou kaši ochutíme podle svého gusta a doplníme čerstvým i sušeným ovocem, semínky a ořechy. Podle uvedeného receptu vločky vaříme v mléce, ale lze použít i mléko rostlinné krabicové nebo dokonce sušené v prášku (např. Zajíc).
Sušenky s ovesnými vločkami představují v mnoha rodinách zdravější verzi cukroví. Receptů na jejich přípravu je více - vločky tvoří určitý podíl těsta, které často doplňujeme nasekanými ořechy, kandovaným ovocem a rozinkami. Sušenky jsou oblíbenou svačinkou, která nahradí prodávané cereální sušenky.
Ovesné vločky se výborně hodí do různých těst, je však vždy potřeba počítat se změnou jeho konzistence. Před dalším zpracováním necháme těsto chvíli odležet, aby vločky stihly nasáknout tekutinu a nabobtnat.
Ovesné vločky přidáváme do různých slaných i sladkých placiček, do karbanátků a bramboráků. Obvykle vločky tvoří určitý podíl těsta a jsou doplněné ještě dalšími surovinami. Jde ale použít jen samotné vločky a výsledek vůbec není špatný. V tomto případě je napřed rozmixujeme. A nezapomeňte na krátké odležení těsta.
Vločky se výborně hodí do polévek - krásně je zahustí a zvýší jejich výživnou hodnotu. Buď je hned na začátku vaření krátce osmahneme na tuku (někdy společně s nimi necháme srazit vajíčko) a vzápětí zalijeme horkou vodou, nebo je do polévky přidáme v malém množství až v průběhu vaření.
Podle receptu připravíte výborné zeleninové lívance. Vločky je opět potřeba nejprve nechat nabobtnat a odstát, chuť lívanců pak bude jemnější. Místo cukety lze použít i jiné druhy zeleniny. Lívance mohou být slané se zeleninou nebo sladké např. s banánem nebo se strouhanými jablky.
Další recept představí karbanátky z kapusty a cukety, přičemž těsto ovesné vločky krásně zahustí a zpevní. Těsto ochutíme a necháme před smažením odležet. Jinou možností je z vloček nejprve uvařit kaši a tu přidat do karbanátků.
Ovesné vločky jsou výbornou součástí různých nákypů a zapékaných dobrot. Pokud nám jde o výživnost připravovaných jídel, nejspíš už jsou vločky pravidelnou součástí našeho jídelníčku. Samozřejmě kuchařky ocení i nízkou cenu této hodnotné suroviny.
Komentáře