Sedm tradičních vánočních jídel na českém stole: Jejich historie často sahá do dávných časů
Společné chvíle rodiny u štědrovečerní večeře jsou součástí tradice, která má u nás pevné kořeny. Postupem času se jídlo, které se podává, měnilo, ale některé zvyklosti, ač pozměněné, stále v řadě rodin přetrvávají.
V každé rodině jsou osvědčené a oblíbené recepty a jídla, základ je ale velmi podobný a my si nyní připomeneme, co za pokrmy se u nás objevuje nejčastěji.
- Jemná mandlová vánočka
- Vánoční tvarohová štola
- Houbový kuba
- Maminčina vánoční rybí polévka
- Vánoční bramborový salát
- Vánoční smažený kapr Retro
- Perníčky - měkké bez čekání
1. místo
Vánočka je tradičním vánočním pečivem, které je už od středověku součástí štědrovečerní večeře. Dnes si ji v řadě domácností dopřáváme v předvánočních dnech, často je také snídaní Štědrého dne. Na vánočku existuje řada receptů, některé jsou z kynutého těsta, jiné s kypřícím práškem. Důležité je, aby vánočka byla vláčná, často zdobená plátky mandlí a s rozinkami.
2. místo
Vánoční štóla je další sladké pečivo jehož tradice se k nám dostala z Německa. Štóla obsahuje ořechy, rozinky a kandované ovoce, a na rozdíl od vánočky se nezaplétá. Stejně jako vánočka by se měla nakrojit až na Štědrý den.
3. místo
Houbový kuba se stal již v minulosti vánočním postním jídlem a tato tradice přetrvává v některých rodinách dodnes. Základem tohoto prostého jídla jsou kroupy a houby, ochucené česnekem, cibulí a majoránkou.
4. místo
Vánoční rybí polévka se obvykle připravuje z vývaru z hlavy a vnitřností kapra, a zeleniny. Zahuštěná bývá krupicí a na talíři ji ozdobíme nakrájenou petrželkou a krutónky.
5. místo
Bramborový salát je klasickou přílohou, která ale v každé domácnosti chutná trochu jinak. Základem salátu jsou uvařené brambory, pak už se recepty rozcházejí - někdo používá jogurt, jiný majonézu, další dává syrovou zeleninu, jiný vařenou či sterilovanou. Najdou se recepty s uzeným masem, salámem, vejci, hráškem, fazolkami i kořenovou zeleninou. Důležité je, že salát bude chutnat.
6. místo
Řízky z kapra jsou častým jídlem na vánočním stole. Pokud se chceme tradičně držet kapra, ale přemýšíme nad alternativním zpracováním, pak můžeme zapátrat v našem dalším článku.
7. místo
Co by to bylo za Vánoce bez cukroví. A především perníčky jsou symbolem Štědrého dne. Krásně nazdobené perníčky jsou často přímo uměleckým dílem. A co teprve, když máme na stole perníkovou chaloupku.
Sváteční večeře - kapr s bramborovým salátem
Na závěr ještě bonus: pečený kapr s bramborovým salátem. Podle názorného videa tento oblíbený pokrm snadno připravíme.Pokud už se blíží Štědrý den a vy jste zjistili, že jste nestihli připravit cukroví, pak je nejlepší chvíle dohnat to oblíbeným nepečeným cukrovím.
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Jak se dělá vánočka: Od přípravy těsta až po vyndání zlatavého a voňavého výsledku z trouby
Přehled nepečeného cukroví jako inspirace. Nebojte se popustit uzdu fantazii
Jak vytvořit perníkovou chaloupku? Krásná dekorace vánočního stolu potěší zejména děti, ale nadchne i dospělé
Komentáře