Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Když rostou václavky, nedá to až tak chození a můžeme mít za chvilku několik košíků plných těchto pěkných hub. Václavky jsou typické houby podzimu, najdeme je v celých trsech v okolí pařezů a kolem stromů. Povrch jejich kloboučků je pokrytý šupinkami a zbarvený do červenohněda. Václavky sbíráme pouze pokud je bezpečně poznáme.

Pro václavky je charakteristická nutnost dostatečně dlouhé doby tepelné úpravy, a to minimálně 20–25 minut. Tyto houby rostou obvykle od září třeba až do listopadu. Používáme pouze kvalitní a zdravé kusy, na kterých nevidíme stopy plísní. Můžeme je naložit do octového nálevu, uvařit z nich výtečný guláš nebo hustou polévku, báječně se hodí do rizot a také třeba na výrobu paštiky.

Kloboučky václavek spaříme horkou vodou, necháme vyluhovat, slijeme a nakrájíme. Přidáme je k osmahnuté cibulce s česnekem, ochutíme a dusíme. Zahustíme, doplníme kečupem a vývarem. Hotový guláš podáváme s pečivem nebo s knedlíkem.

2. místo

Typická "dršťková" polévka patří k tomu nejlepšímu, co se dá z těchto hub uvařit. Pokud nemáte václavky, tak uvařte podobnou dobrotu třeba z hlívy ústřičné. Na osmahnutou cibulku přidejte houby, koření a podlijte vývarem. Dobře ochuťte kořením a podávejte s čerstvým pečivem.
Na cibulce poduste houby, přidejte nakrájenou červenou papriku, česnek a petrželku, po tepelné úpravě ještě doplňte uvařenou quinou, promíchejte a smíchejte s nastrouhaným sýrem. Směsí naplňte poloviny paprik, hojně posypte sýrem a zapečte v troubě dozlatova.

4. místo

Houbové rizoto je oblíbené jídlo, které se dá připravovat z hub lesních i z kupovaných, a samozřejmě také z václavek. Podušené václavky doplňte rýží a zeleninovou směsí, smíchejte, ochuťte a zapečte v troubě do mírného zezlátnutí. Jako každému rizotu i tomuto sluší strouhaný sýr

5. místo

Z václavek připravených na cibulce s paprikou, třeba i s feferonkou, můžete vytvořit výbornou směs, kterou po namletí využijete jako paštiku. Pokud paštiky budete mít větší dávku než spotřebujete, zavařte ji v malých skleničkách na zimu. Paštika výborně chutná s topinkami nebo s čerstvým chlebem.

6. místo

Václavky ve sladkokyselém nálevu jsou typickou zavařeninou podzimu. K povařeným houbám přidejte ještě zeleninu, výborně se k nim hodí paprika, mrkev a cibule. Vhodným kořením je bobkový list. Při zavařování oceníte přípravek Deko.

7. místo

Z václavek si můžete zavařit báječnou čalamádu. Budete na ni potřebovat hlávku zelí, zelenou a červenou papriku, salátovou okurku, cibuli a pro výraznou chuť ještě chilli papričky nebo feferonky. Čalamádu využijete jako báječný salát k mnoha jídlům.

Na závěr pro vás máme ještě jednu gulášovou inspiraci. Houbový guláš lze uvařit z různých hub, třeba i ze směsi. Václavky jsou jednou z mnoha možností.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky