Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak pěstovat a sklízet topinambury. Jak připravit hlízy, abychom si na nich pochutnali
Zdroj: Top recepty

Topinambury poskytují bohatou sklizeň od podzimu až do jara. Jsou velmi úrodné a hlízy nejlépe chutnají co nejdříve po vykopání ze záhonu. Hodí se k využití zasyrova i pro tepelnou úpravu. Chutí připomínají oříšky nebo slunečnicová semínka.

Topinambury na zahradě

Snadno se pěstují a nepotřebují mnoho péče. Vybereme pro ně záhon, na kterém se nebudou příliš rozrůstat a stínit ostatní rostliny - vyrostou totiž přibližně do tří metrů. Nové hlízy vysazujeme co nejdříve na jaře, aby do podzimu narostla co největší úroda. Jsou mrazuvzdorné, takže se nemusíme bát vymrznutí. Porosty působí jako větrolam nebo se hodí jako přirozená opora pro tyčkové fazole. Oblíbená je výsadba do řady.

Sklizeň topinambur

Co nejpozději na podzim odstraníme nadzemní část, kterou zpracujeme do kompostu (zelený porost) nebo použijeme na štěpky (zdřevnatělé části). Rostlinám ponecháme jen asi  10 - 15 cm, abychom poznali místo, kde najdeme hlízy. Můžeme je na záhonech přikrýt slámou. Hlízy sklízíme od podzimu do jara, vždy jen takové množství, které jsme schopni co nejdříve spotřebovat. Mají totiž, na rozdíl od brambor, tenkou slupku a brzy začnou sesychat a ztrácet svěžest. Někdy nás v sklizni předběhnou hraboši.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Topinambury

Topinamburům, rostlinám z čeledi hvězdnicovitých, se lidově říká židovské brambory. Dříve se pěstovaly k jídlu i jako krmivo, lesníci jimi krmili hlavně černou zvěř. Z nutričního hlediska jsou ceněné zvláště pro diabetiky, hlízy totiž neobsahují škrob, ale inulin, který jim prospívá. Inulin a pektin mají vliv na snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Chrání játra a ledviny. Topinambury se upravují tepelně podobně jako brambory, ale mohou se konzumovat i syrové. 

Využití hlíz topinambur

Sklizené hlízy používáme buď se slupkou nebo oloupané. Velmi dobře chutnají syrové. Konzumujeme je v menším  množství - jsou sice velmi zdravé, ale když jich sníme více, mohou nadýmat. Přidáváme je do salátů - nastrouhané nebo jemně nakrájené. Plátky chutnají upečené v kontaktním grilu, jemně osolené, případně omaštěné. Z hlíz připravujeme polévky, hodí se do bramborákového těsta nebo je zapékáme s bramborami a zeleninou.

Topinambury jsou nenáročnou a mimořádně úrodnou rostlinou s pěknými květy, vhodnou pro zimní sklizeň, podobně jako kadeřávek a růžičková kapustaNa jednom místě je pěstujeme i více let. Obvykle několik hlíz v zemi zůstane a znovu z nich vyrostou nové rostliny. Pokud po nich plánujeme pěstovat jiné plodiny, musíme hlízy nejprve pečlivě vybrat.  

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky