Jak pěstovat a sklízet topinambury. Jak připravit hlízy, abychom si na nich pochutnali
Topinambury poskytují bohatou sklizeň od podzimu až do jara. Jsou velmi úrodné a hlízy nejlépe chutnají co nejdříve po vykopání ze záhonu. Hodí se k využití zasyrova i pro tepelnou úpravu. Chutí připomínají oříšky nebo slunečnicová semínka.
Topinambury na zahradě
Mohlo by vás zajímat
Sklizeň topinambur
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Topinamburům, rostlinám z čeledi hvězdnicovitých, se lidově říká židovské brambory. Dříve se pěstovaly k jídlu i jako krmivo, lesníci jimi krmili hlavně černou zvěř. Z nutričního hlediska jsou ceněné zvláště pro diabetiky, hlízy totiž neobsahují škrob, ale inulin, který jim prospívá. Inulin a pektin mají vliv na snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Chrání játra a ledviny. Topinambury se upravují tepelně podobně jako brambory, ale mohou se konzumovat i syrové.
Využití hlíz topinambur
Sklizené hlízy používáme buď se slupkou nebo oloupané. Velmi dobře chutnají syrové. Konzumujeme je v menším množství - jsou sice velmi zdravé, ale když jich sníme více, mohou nadýmat. Přidáváme je do salátů - nastrouhané nebo jemně nakrájené. Plátky chutnají upečené v kontaktním grilu, jemně osolené, případně omaštěné. Z hlíz připravujeme polévky, hodí se do bramborákového těsta nebo je zapékáme s bramborami a zeleninou.
Topinambury jsou nenáročnou a mimořádně úrodnou rostlinou s pěknými květy, vhodnou pro zimní sklizeň, podobně jako kadeřávek a růžičková kapusta. Na jednom místě je pěstujeme i více let. Obvykle několik hlíz v zemi zůstane a znovu z nich vyrostou nové rostliny. Pokud po nich plánujeme pěstovat jiné plodiny, musíme hlízy nejprve pečlivě vybrat.
Komentáře