Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Olomoucké syrečky nebo také tvarůžky jsou navzdory typické vůni velmi oblíbené, tedy přesněji - někteří je milují, jiní se jim vyhýbají. Podávat je můžeme jednoduše nakrájené na krajíci chleba s máslem a lehce posypané sladkou paprikou, ale syrečky jsou báječné i do chuťově výrazných pomazánek.

Syrečky používáme též k tepelné úpravě, smažíme je v trojobalu, podobně jako Hermelín nebo eidam. Místo trojobalu používáme občas těstíčko, nebo syrečky zapékáme či přidáváme jako obložení slaných koláčů. Nejčastěji z nich ale připravujeme pomazánky, které vynikají rychlostí přípravy.

Pomazánky za okamžik hotové

Pomazánky z méně výrazných sýrů potřebují důkladnější ochucení, ale syrečky se o chuť postarají z největší části samy. Je potřeba hlavně přidat něco, co pomazánce dodá tu správnou konzistenci, tedy především pomazánkové máslo, tvaroh, tavený sýr, případně trochu zakysané smetany nebo hustého jogurtu. 

Čím ochutit syrečkovou pomazánku

Do syrečkových pomazánek dáváme obvykle nadrobno nakrájenou cibulku, případně i cibulovou nať. Výborně se hodí také pažitka nebo jemně nakrájený pórek, hlavně jeho vybělená část. Své místo má v pomazánce ještě koření, a to hlavně kmín a sladká červená paprika, kdo snese ostřejší chuť, může přidat i papriku pálivou. Podle potřeby pomazánku osolíme.

Rychlá syrečková pomazánka

Přípravou jednoduché syrečkové pomazánky z úvodního videa vás v následujících bodech provedeme:

  1. Na základní dávku pomazánky budete potřebovat 200 g zralých tvarůžků, 200 g žervé, 80 g másla, 1 cibuli, sůl, kmín, pažitku a mletou papriku na ozdobení.
  2. Nejprve mírně osolte a vyšlehejte máslo, pak k němu přidejte žervé a opět společně vyšlehejte.
  3. Zvlášť rozmačkejte tvarůžky a poté je nasypte do připravené směsi, vše spolu společně vyšlehejte
  4. Cibuli oloupejte a stejně jako pažitku nakrájejte nadrobno. Cibuli i pažitku přimíchejte do pomazánky. 
  5. Dále přidejte trochu kmínu pro ještě lepší chuť a pokud je třeba, pomazánku trochu osolte.
  6. Nakonec nechte pomazánku v chladu dobře uležet, nejlépe až do druhého dne. Uložte ji do ledničky v uzavřené nádobce, aby se aroma nešířilo mezi další potraviny.
  7. Druhý den pomazánku mazejte na pečivo, především na chleba, po namazání krajíce jemně posypejte mletou červenou paprikou.

Podívejte se na celé znění receptu na tvarůžkovou pomazánku. Přečíst si můžete i komentáře pod receptem.

Jak se vám pomazánka povedla? Budeme rádi, když nám napíšete další tipy na vaše oblíbené využití syrečků.

 

Komentáře

Další tipy a triky