V čem a kde skladovat koření a bylinky? Chráníme je před světlem, teplem a vlhkem
Bez koření by naše jídla neměla tu správnou chuť a vůni, proto je dobré mít to nejoblíbenější stále po ruce a připravené k použití. Když oblíbené koření dojde a zapomeneme ho koupit, brzy si uvědomíme, jak je pro nás důležité. Poradíme, jak koření skladovat, aby si zachovalo tu nejlepší kvalitu.
Koření, které si doneseme z obchodu, skladujeme na suchém a tmavém místě, dál od tepelného zdroje, aby nebylo vystaveno vyšším teplotám. Nejlepší je stálá teplota, bez velkých výkyvů. Koření z kvalitních uzavřených sáčků není třeba hned do něčeho přesypávat, ale raději ho necháme v původním balení, dokud nebude potřeba.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak skladovat koření
Správné uchování je důležité, aby si koření zachovalo svou kvalitu. Máme pro vás několik tipů.
- Když sáčky s kořením otevřeme, vždy je po použití znovu pečlivě uzavřeme. K tomu poslouží buď "zip", který je součástí některých sáčků, nebo stačí obyčejná gumička. Do sáčků s kořením se nesmí dostat vlhkost a kromě toho uzavřením zabráníme vysypání koření.
- Při použití koření nesypeme přímo z obalu do tepelně upravovaného jídla, protože by se dovnitř sáčků nebo skleniček snadno dostala pára a ta může obsah znehodnotit.
- Koření se dobře skladuje ve skleničkách se šroubovacím uzávěrem. Můžeme použít zavařovací skleničky od marmelád nebo dětské výživy.
- Skleničky popíšeme - použijeme k tomu buď vhodnou samolepku s nápisem nebo napíšeme název přímo na skleničku pomocí voděodolných fixů.
- Skleničky skladujeme v suchu a temnu, obvykle v uzavřených skříňkách.
- Než koření nebo bylinky přesypeme, musí být skleničky perfektně čisté a vysušené. Suché musí být také bylinky.
- Skladování ve skleničkách je vhodnější než skladování v látkových či papírových sáčcích, vhodné nejsou ani plastové nádobky, ze kterých může koření přebírat "plastové" aroma.
- Bylinky a koření neskladujeme hned u sporáku - na místech, kde bývá při vaření pára. Koření pak snadno zvlhne a přejímá různé pachy, jeho trvanlivost je nízká.
- Mleté koření raději nekupujeme dlouho dopředu, lepší je mít vždy čerstvě mleté. Pokud si koření můžeme umlet sami doma, je to lepší, než kupovat koření mleté, které delším skladováním ztrácí aroma. Hodit se nám k tomu může tradiční hmoždíř nebo elektrický kávomlýnek, ve kterém snadno pomeleme celé koření, a to vždy jen na krátké období.
- Koření v celku (např. kmín, nové koření a celý pepř) je trvanlivé. Pokud máme možnost koupit např. kmín brzy po sklizni, využijeme výhodnou nabídku. Při dobrém skladování vydrží dlouho.
- Skladování by mělo být praktické, jednoduché, a pohodlné, aby bylo koření snadno dostupné pro toho, kdo často vaří. Zvlášť začínající nebo "sváteční" hospodyňky chtějí mít hezkou kuchyň a často koření uloží do pěkných, ale nepraktických nádobek. Zkušené hospodyně již volí způsoby, které se jim během let osvědčily nejvíce.
- Pokud si na koření pořizujeme kořenky, měly by být praktické, dobře popsané a snadno umyvatelné. Také by nám neměly překážet.
Komentáře