Velikonoční beránek na různé způsoby: Jakou formu, druh těsta a zdobení použít?
Velikonoce jsou svátky přicházejícího jara, barev, tepla a mláďat. Jedním ze symbolů jara je velikonoční beránek - na perníčcích, na dekoracích a na svátečním stole ve své sladké a slané podobě.
O Velikonocích nesmí na stole kromě malovaných vajíček chybět sladké pečivo - kynutý věnec a vrkoče, boží milosti, mazanec a velikonoční beránek. Beránka lze připravit mnoha způsoby a my vás seznámíme s několika z nich.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
V čem pečeme velikonočního beránka
Výběr formy závisí na velikosti, skladnosti, ceně a zvýrazněných detailech beránka. Nejpoužívanější formou je silikonová, která je nejodolnější, nejskladnější a dá se umýt v myčce. Méně odolné jsou formy keramické, skleněné a teflonové a nejvíce vydrží formy litinové, smaltované a plechové.
Mohlo by vás zajímat
Jakým způsobem připravit velikonočního beránka
Nejčastěji se připravuje ze sladkého těsta, které pak hezky ozdobíme:
- Piškotový beránek je z ušlehaných žloutků s cukrem, s polohrubou moukou a sněhem z bílků. Sluší mu šlehačka nebo máslový krém.
- Třený beránek se připravuje z ušlehaného tuku s cukrem a žloutky - postupně přidáme mouku a posléze bílkový sníh. Podáváme s krémem.
- Biskupský beránek obsahuje citrónovou a pomerančovou kůru, rozinky, kousky oříšků a kandovaného ovoce. Polévá se rozpuštěnou čokoládou.
- Ořechový beránek je další výbornou variantou velikonočního moučníku. Upečeného sypeme práškovým cukrem.
- Tvarohový beránek je vláčný a svěží - mnoho lidí mu pro tyto skvělé vlastnosti dává přednost. Nejlepší je s citrónovou nebo čokoládovou polevou.
Méně obvyklá těsta na přípravu beránka
Využít můžeme ingredience, které máme běžně doma:
- Kakaový beránek se připravuje z libovolného těsta s kakaem nebo rozpuštěnou čokoládou. Polévá se čokoládovou polevou.
- Perníkový beránek je tradičním receptem našich babiček. Výborný je promazaný marmeládou nebo povidly a politý čokoládou.
- Kefírový beránek má jemnou kyselkavou chuť, je jemný a nedrobí se. Místo kefíru můžeme použít jogurt, kysanou smetanu nebo podmáslí.
- Mrkvový beránek je v kombinaci se špaldovou moukou a jogurtem nebo tvarohem zdravější možností, jak si na něm pochutnat.
- Majonézový beránek je vláčný a má výbornou chuť. Majonéza zde nahrazuje tuk. Beránka zdobíme krémem i různými polevami.
Pokud vám žádná z uvedených kombinací nevyhovuje, vyzkoušejte si podle našeho videoreceptu upéct šlehačkového beránka, je nadýchaný a neskutečně dobrý:
Sladké drobečky
Beránek musí lahodit nejen chuti, ale i oku. Sypeme ho moučkovým cukrem, poléváme polevami nebo tvoříme z máslového krému kudrlinky jako vlnu. Na rohy si připravíme tmavý krém, na oči mandle nebo hřebíček. Rohy i oči můžeme vytvořit z kousků marcipánu nebo z potahovky. Výsledek korunuje barevná stužka na krku, velikoční perníček nebo barevná vajíčka.
Komentáře