Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

7 receptů na velikonoční věnce. Jak upéct tradiční pečivo, které ozdobí sváteční stůl a výborně chutná
Zdroj: Top recepty

Velikonoční věnec je pěknou ozdobou svátečního stolu a má skvělou chuť. Připravíme ho z podobného těsta, jako je těsto na mazanec nebo na vánočku. Můžeme přidat rozinky, ořechy a mandlové lupínky.

Jak na velikonoční věnce

Velikonoční věnce na stole doplníme nabarvenými vajíčky a drobným cukrovím s jarními motivy. Můžeme kolem nich vkusně narovnat malé perníčky (např. zajíčky, kuřátka, ovečky, květiny, vajíčka) a veselé tvary z lineckého těsta.

  1. Velikonoční věnec
  2. Velikonoční mazancový věnec
  3. Velikonoční věnec z odpalovaného těsta s mandarinkami
  4. Mazancový věnec
  5. Velikonoční věnečky na vajíčka
  6. Velikonoční věnec (Hot cross buns)
  7. Ořechový velikonoční věnec bez pletení

1. místo

Tento velikonoční věnec připravujeme z kynutého těsta, které se hodí i na mazance nebo na kynutého beránka. Těsto po vykynutí rozdělíme na tři části a z nich spleteme cop, který spojíme tak, aby tvořil věnec.

2. místo

Mazancový věnec pečeme ze tří dílůz jednoho vytvoříme spodní kruh a jeho okraje spojíme. Ze dvou zbývajících dílů upleteme cop (pletenec), který posadíme na spodní část a dozdobíme před pečením mandlemi.
Následující luxusní věnec se připravuje z odpalovaného těsta. Po upečení a vychladnutí ho rozkrojíme a naplníme lahodným krémem z mascarpone a smetany ke šlehání. Dozdobíme ho mandarinkovým kompotem.

4. místo

Z kynutého těsta, vhodného i na mazanec, odebereme stejně velké kousky, které vytvarujeme do bochánků a skládáme je do kruhu vedle sebe. Jednotlivé bochánky můžeme navíc naplnit tvarohovou nebo jinou náplní.

5. místo

Věnečky z kynutého těsta se smetanou jsou chutné i následující den po upečení. Vkládáme do nich obarvená vajíčka - otvory ale musí být dostatečně velké. Tyto věnečky jsou mimořádně pěknou dekorací na velikonoční stůl.

6. místo

Velikonoční věnec upečeme z bochánků ze špaldové mouky a třtinového cukru. Těsto ochutíme skořicí a perníkovým kořením. Hned po upečení ho potíráme glazurou z rostlinného mléka a medu, podobně jako jidáše.  

7. místo

Ořechový věnec je naplněný nádivkou z mletých ořechů a piškotových drobečků, zarolovaný do rolády a před pečením na několika místech ozdobně nakrojený. Na povrchu je potřený vajíčkem a posypaný mandlovými lupínky.

Další typy věnců

Věnce mohou být i slané, plněné zeleninovou a sýrovou nádivkouPodle našeho receptu připravíme věnec z listového těsta a naplníme ho nádivkou z mladých kopřiv nebo špenátu a sýru. Dovnitř věnce přidáme uvařená vajíčka.

Další tipy a triky