Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nejlepší luštěninové polévky: Všechny jsou vydatné, příjemně nás zahřejí a rozhodně nezatíží naši peněženku
Zdroj: Pixabay

Luštěninové polévky patří mezi nejoblíbenější. Nejenže velmi dobře chutnají, ale také mají vysokou výživnou hodnotu. Když k tomu připočteme, že vyjdou opravdu levně, vyplatí se je zařazovat do jídelníčku častěji. Nejvíce nám přijdou k chuti v zimním období.

Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv luštěninu, pochutnáme si. U každé luštěniny ale postupujeme při vaření polévky trochu jinak - hodí se k nim různé další suroviny, druhy koření i způsoby zahuštění. Když si k polévce vezmeme pečivo, nemusíme už vařit nic dalšího a budeme příjemně sytí.

Čočková polévka

Tato polévka je zřejmě z těch luštěninových úplně nejoblíbenější. Její příprava je rychlá, čočka je brzy uvařená i bez předchozího namáčení. Polévku doplníme bramborami nakrájenými na kostky, různou zeleninou (např. mrkev, květák, kedlubna, celer, pór). Přidat můžeme houby. Na dochucení použijeme česnek a majoránku, případně vegetu.

Polévka z červené čočky

Červenou čočku uvaříme za 20 minut, proto je ideální, pokud spěcháme. Její chuť je trochu odlišná proti obyčejné čočce, velmi dobře se hodí pro dětskou kuchyni. Výhodou je, že červená čočka strávníky nenadýmá. K jejímu dochucení oceníme např. koření kari, přidat můžeme mrkev a dýni Hokkaido.

Fazolová polévka

Můžeme si vybrat nejen mezi velkými či malými fazolemi, rozdíly jsou i v tvarech a barevnosti (bílé, barevné, tmavé) - možností je mnoho a polévka bude pokaždé trochu jiná. Větší fazole již potřebují delší vaření, proto oceníme pomalý hrnec. Pokud spěcháme, lze použít luštěninu z konzervy. Základem fazolové polévky může být na tuku osmahnutá cibule, výbornou chuť dá polévce červená paprika (ať už koření, tak i nakrájená kapie).

Cizrnová polévka

Cizrna potřebuje více času k uvaření, proto se vyplatí použít pomalý hrnec. Cizrna chutí trochu připomíná hrách. Polévka bude na talíři lákavá, když ji doplníme barevnou zeleninou. Z cizrny můžeme uvařit výbornou gulášovou polévku nebo po rozmixování polévku krémovou. K ochucení lze využít i kurkumu a zázvor.

Hrachová polévka

Hrachová polévka je velmi snadná na přípravu. Stačí ve vodě uvařit suchý hrách, rozmixovat ho tyčovým mixérem, osolit a dochutit česnekem a majoránkou. Zahušťování u této polévky není potřeba. Výborně chutná s křupavými krutony. Náš receptář nabízí další varianty této tradiční polévky. 

Hrstková polévka

Na závěr jsme vybrali recept na polévku hrstkovou, která se vaří ze směsi luštěnin (hrách, čočka a fazole) a obilovin (kroupy), s postupem poradí názorné video:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky