Využití kontrastu barev těsta ve sladkém pečení: Použijte kakao nebo jedlé barvy
Barevné moučníky, pečivo, sušenky a cukroví vytvoříme kombinací světlého a kakaového těsta v různých odstínech. Ti odvážnější kuchařky sáhnou po jedlých barvách - například při pečení korpusu na dětskou oslavu.
Barevné moučníky a cukroví jsou nádherné - pokud umíme pracovat s různě barevnými odstíny. Někdy stačí jen málo - použít místo mouky kakao, rozpuštěnou čokoládu, jedlou barvu nebo ovocný sirup, které těsto obarví. Poradíme, jak na to.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Čím obarvit kousky těsta
Nesmíme zapomínat, že některé ingredience ovlivní chuť moučníku:
- Kakao a rozpuštěná či nastrouhaná čokoláda jsou nejpoužívanějším barvivem.
- Jedlé potravinářské barvy se dávkují po kapkách, ale mají mnoho odstínů.
- Světlé barevné odstíny vytvoříme použitím pudinkového prášku s příchutí.
- Kdo nemá rád chemii, může vyzkoušet předem připravená přírodní barviva.
V jakých těstech využijeme barevných kontrastů
Z celé dávky těsta si oddělíme ty části, které chceme obarvit:
- Piškotové a třené korpusy na dorty, bábovky, řezy a rolády. Vytvoříme vzor mramor, zebra, maskáč nebo konkrétní motiv jako u malované rolády. Při obarvení těsta jedlými barvami musíme dát pozor na dávkování, aby nebyly odstíny příliš křiklavé.
- Dvoubarevné sušenky a cukroví vypadají efektně a přitom je jejich příprava velmi jednoduchá - využijeme nejen spojení barevných těst (dvoubarevné věnečky), ale můžeme použít i výměnnou vykrajovací metodu - vkládání vykrojených středů do cukroví jiné barvy.
- Moučníky a cukroví můžeme upéct ve dvou i více barvách a pak je spojit krémem či marmeládou - toho využijeme zejména v šachovnicových dortech a punčových řezech. Skládané duhové dorty jsou velmi oblíbené na dětských oslavách.
Dvoubarevné pečivo, cukroví a sušenky
Připravují se z barevných těst - světlého a tmavého - které se pak pečou:
- Vyválené plátky těsta položíme na sebe a smotáme je do rolády, kterou krájíme na plátky a upečeme. Můžeme vytvářet spirály nebo rohlíčky, nařezávat jednotlivé vrstvy a vykrajovat z obou vrstev najednou různé tvary.
- Z těsta vyválíme válečky, které smotáme do spirálky. Necháme je rovné jako tyčinky nebo je smotáme do tvaru rohlíčků, věnečků, esíček. Kraje srovnáme nožem a opatrně klademe na plech.
- Z plátu nakrájíme hranolky. Jednotlivé kousky různě kombinujeme, protože v řezu vytvoří šachovnicový vzor. Ti opravdu zruční mohou vytvořit tzv. skotskou kostku ze tří a více barev těsta. Hranol nakrájíme na plátky.
- Smícháme obě těsta tak, abychom je úplně nezpracovali - vznikne barevný mramor. Těsto opatrně rozválíme a vykrajovátkem vykrájíme sušenky různých tvarů, s rovným či obloučkovým okrajem.
Nepečené cukroví z barevného těsta
I nepečené cukroví může být krásně barevné:
- Kokosová roláda z tmavého a světlého těsta připomíná po rozkrájení tenkou spirálu. Také můžeme vytvořit váleček a obalit ho tenkým plátem jinobarevného těsta - efekt se projeví po nakrájení.
- Pokud plátky těsta rozválíme, položíme na sebe a znovu rozválíme, pak rozkrájíme na pruhy a poskládáme do tvaru hranolu, vzniknou po ztuhnutí a rozkrájení pruhované čtverečky.
- Hranolky, složené střídavě na sebe (světlý hranolek na tmavý a opačně), vytváří šachovnicový vzor. Složené hranolky lze také vytvarovat do válečku, zabalit do fólie a po ztuhnutí rozkrájet na kostkovaná kolečka.
- Nepečené kuličky tvoří jádro z nepečené hmoty, do kterého můžeme vložit oříšek, kousek čokolády nebo kandované ovoce. Kuličky zabalíme do těsta jiné barvy a znovu uválíme kuličku, kterou vložíme do papírového košíčku.
Sladké drobečky
Barevná těsta můžeme připravit pečená (linecká a piškotová těsta) nebo nepečená, která se připravují především z kokosu nebo z oříšků. Využijeme k tomu polámané cukroví, které zbyde na konci pečení, k němu přidáme rozemleté piškoty, máslo a ostatní ingredience a kousky těsta obarvíme kapkou gelové barvy.
Komentáře