Zázvor v kuchyni: Oblíbené recepty i jeho další použití
Zázvor lékařský je vytrvalá rostlina, která má velmi zajímavý oddenek. Je hlízovitě členěný a plazivý. Vyrůstá z něho několik lodyh o výšce až 1 metr, porostlých úzkými přisedlými listy. Květy jsou růžovobílé nebo nažloutlé. Plody jsou trojpouzderné tobolky, v nichž vznikají semínka.
Kdysi zázvor přivezli obchodníci z východní Asie do Středomoří, v Římě získal velikou oblibu. Koření se postupně rozšířilo.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Zázvor lékařský pochází z Číny nebo z Indie. Je to rostlina z čeledi zázvorovitých, jako koření se používá oddenek, který je vlastně všelék. Pikantní chuť dává zázvoru gingerol, je zdrojem vitaminů a minerálních látek. Pomáhá při zažívacích potížích, při problémech s ledvinami, tiší bolesti v krku a umí vyřešit mnoho dalších zdravotních problémů. Oblíbený je zázvorový čaj. Koupit, nebo doma udělat, lze zázvor sušený kandovaný. Velké využití má zázvor v kuchyni, zejména v asijské. Hodí se pod maso a do omáček. Nechybí ani ve vánočním cukroví, ve voňavých zázvorkách.
Zázvor a jeho působení
Mohlo by vás zajímat
Zázvor je pozoruhodný pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky. Podporuje obranyschopnost, zlepšuje imunitu, má pozitivní vliv na dýchací cesty. Používá se při chřipce, rýmě a nachlazení. Vyvolává pocení.
Přestože je zázvor ceněný pro své pozitivní účinky, musíme ho konzumovat s mírou. Nedoporučuje se dětem, těhotné ženy by ho měly užívat jen opatrně. U některých lidí může vyvolat pálení žáhy nebo bušení srdce.
Zázvor jako koření
Z oddenků rostliny se získává chuťově výrazné koření žluté až okrové barvy. Toto koření se hojně používá v indické a čínské kuchyni. Ostrou chuť způsobují gingeroly. Zázvor, ať už čerstvý nebo ve formě sušeného prášku, se přidává do sladkých a slaných jídel.
V malém množství ho přidáváme do vařených i syrových pokrmů.
Zázvor na talíři
Zázvorem kořeníme opatrně. Výrazně ochutí guláše, omáčky a pečená masa.
Zázvor v polévkách
Můžeme ho přidávat do polévek - buď jako prášek nebo nastrouhaný čerstvý oddenek. Hodí se do zahřívacích luštěninových - chuť bude výrazná, proto ho nedáváme mnoho. Bude chutnat těm, kteří mají rádi pikantní jídla.
Zázvorky - vánoční pochoutka
Typickou staročeskou pochoutkou, která se připravuje jako cukroví na Vánoce, jsou zázvorky.
Zázvor jako perníkové koření
Zázvor se může přidávat do perníku.
Mohlo by vás zajímat
Zázvorová limonáda
Zázvorová limonáda je nealkoholický nápoj, který je oblíbený hlavně ve Velké Británii. Inspiraci pro přípravu najdeme v receptech našich čtenářů.
Kandovaný zázvor
Stojí za to ochutnat kandovaný zázvor, který se obaluje v cukru.
Zázvorový čaj
Uchování oddenku
Zázvor v květináči
Koupený kořen zázvoru můžeme vysadit do květináče a vypěstovat si vlastní rostlinu – ideálním obdobím ke startu je předjarní období.
Nejprve část kořene (oddenku) na jeden až dva dny namočíme do vlažné vody, poté jej vysadíme do květináče a nad něj dáme 3 až 5 cm zeminy. Nejlepší je, pokud již máme kořen z obchodu lehce narašený. Vysadíme jej tak, aby výhony směřovaly vzhůru. Volíme širší květináč (pro začátek stačí 20 cm), protože zázvor se rozrůstá doširoka. Květináč umístíme na teplé místo a pravidelně zeminu zaléváme. Zázvor raší a roste pomalu, první výhony se objeví asi za tři týdny, pak však již budou rychle následovat další.
V bezmrazém období ho můžeme mít venku (od poloviny května do září), jinak lze zázvor pěstovat i jako pokojovou rostlinu. Po devíti až deseti měsících by měl již být kořen pěkně narostlý. Signálem ke sklizni je žloutnutí a zasychání listů = rostlina přechází do vegetačního klidu. Vypěstovaný kořen nám pár týdnů vydrží, případně jej zmrazíme. Část můžeme znovu vysadit.
Zázvor v chladném období roku
Zázvor patří mezi oblíbené rostliny, které oceníme hlavně v chladném období roku, stejně jako křen, česnek a cibuli. Dopřejme si s mírou jeho léčivou sílu.
Komentáře