Jak se strouhá na struhadle ve stylu julienne. Jde o specifický způsob přípravy zeleniny
Julienne je krájení zeleniny na tenké hranaté proužky. Existují struhadla, která nám takovou práci usnadní. Můžeme s nimi připravit tenké hranolky zeleniny, které jsou stejně silné, což je nejen vhodné pro tepelnou úpravu, ale také potěchou pro oči.
Na krájení julienne musíme použít ostrý nůž. Speciální struhadlo na julienne s hranatými strouhacími otvory tu samou práci vykoná za pár sekund. Poradíme vám, jak zeleninu strouhat, abychom docílili takové velikosti, jakou právě potřebujeme.
Mohlo by vás zajímat
Jakou zeleninu použijeme na julienne
Ke strouhání použijeme mrkev, celer, kedlubnu, okurky, zelí, brambory, cuketu, řepu, ředkvičky, ale i stroužky česneku nebo ovoce. Hranolky budou tak dlouhé, jaká je šíře strouhané zeleniny a v jakém úhlu ji strouháme. Široké jsou 0,3–0,5 cm.
Jak se strouhá julienne na struhadle
Struhadlo koupíme běžně v domácích potřebách:
- Krátké nudličky nastrouháme tak, že zeleninu přiložíme kolmo ke struhadlu. Jsou vhodné k zavaření do dětských polévek a příkrmů.
- Střední nudličky vytvoříme sklonem mrkve ke struhadlu v úhlu 45 °. Použijeme je do salátů a do zeleninových nebo masových polévek.
- Dlouhé nudličky strouháme po celé délce zeleniny. Vzniknou dlouhé proužky, které se hodí do orientální kuchyně, do jarních závitků, ale i do tortill.
V našem videu můžete vidět, jak se krájí julienne:
Výhodou zeleniny, nakrájené na julienne, jsou hranolky, které jsou od sebe oddělené - na rozdíl od zeleniny, klasicky nastrouhané na hrubém struhadle, která tvoří směs.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Česnek se dá oloupat velmi jednoduše, když víte jak na to. Videonávod vám poradí
Tajemství poctivého domácího masového vývaru: Kosti i zeleninu předpečte v troubě a vývar „táhněte“ aspoň 5 hodin
Vyzkoušejte vaření metodou sous-vide: Tak šťavnaté maso jste možná ještě neochutnali!
Komentáře