Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Připravit zeleninu v aspiku není složité, ale má to svá pravidla
Zdroj: Toprecepty

Zeleninový aspik je výbornou variantou pohoštění nebo chuťovkou pro ty, kdo nejedí maso nebo chtějí změnu. Výhodou je pikantní chuť, a hlavně úžasná barevnost.

Ale zeleninu do aspiku můžeme přidat i k masu nebo uzeninám, oživíme a ozdobíme tím celé dílo. Výtvarně nadaní se mohou při přípravě doslova vyřádit skládáním a kombinováním barev i tvarů. Vznikne krásná a chutná mozaika. Ale i my méně nadaní můžeme tento pokrm zvládnout na výbornou. Stačí připravit stejné kousky (např. kostičky) z různobarevné zeleniny i bylinek a smíchat je. Bude to také moc pěkné.

Na zeleninový aspik používáme želatinu, protože agar nesnáší kyselé prostředí a aspik by nebyl správně dochucený. Pracujeme podle návodu na sáčku, protože každý produkt má jiný způsob přípravy.

Jak připravit zeleninový aspik

Na aspik využijeme zeleninu čerstvou, mraženou i sterilovanou, a to zvlášť nebo dohromady, podle chuti. Každá zelenina má také jiný způsob přípravy.

  • Mraženou zeleninu necháme rozmrznout a minutku ji povaříme ve slané okyselené vodě.  
  • Čerstvou zeleninu (ozdobně) nakrájíme a blanšírujeme do poloměkka ve vodě ochucené solí a octem. Nesmí být rozbředlá, ale ani příliš tvrdá. Pozor na tvrdé druhy zeleniny, ty blanšírujeme déle. Další možností je zeleninu osmahnout na trošce tuku do poloměkka a ochutit.
  • Sterilovanou zeleninu scedíme (nálev zachytíme) a necháme okapat. Pokud byla sterilovaná ve sladkokyselém nálevu, nemusíme ji dochucovat.
  • Zeleninu můžeme doplnit plátky tepelně upravených žampionů, ozdobně nakrájených sýrů, vařených vajec apod.
  • Roztok na agarový nebo želatinový rosol výrazněji ochutíme, výhodné je využití nálevu ze sterilované zeleniny.
  • Na dno nádob nalijeme tenkou vrstvičku želatiny, do ní ozdobně naskládáme zeleninu a čerstvé bylinky, vše pak po částech lžící zaléváme. Další vrstvu klademe a lijeme na ztuhlou předchozí vrstvu.
  • Necháme důkladně ztuhnout v chladnu.

Aspik vyklopíme tak, že nádobu otočíme dnem vzhůru na servírovací talíř, mírně nahřejeme dno nádoby (např. fénem) a rosol sám vypadne.

Přejeme, ať se dílo podaří.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky