Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Když se blíží nová zahradní sezóna, těšíme se a chystáme si zeleninová semínka. Některá máme vlastní, jiná si koupíme, další možná dostaneme. Důležité je zvolit takovou zeleninu, jaké se v naší oblasti dobře daří. Vyplatí se zaměřit na spolehlivé, odolné a úrodné odrůdy.

Semínka zeleniny jsou sice malá, ale mohou obsadit velkou zahradní plochu, o kterou se pak budeme muset starat. Vyplatí se s výsevy postupovat uvážlivě a nic nevysévat jen kvůli tomu, že semínka dostaneme od přátel nebo sousedů. Od ukvapených výsevů nás uchrání moudré plánování. Když si vše nejprve zakreslíme na papír do plánku, pomůže nám to lépe odhadnout potřebné množství semínek. 

Jak získat semínka zeleniny

Máme několik možností, jak si semínka opatřit:

  • Vlastním semenařením: Semínka si ponecháme z plodů vlastní zahrady. Ne všechna semena se hodí k semenaření. Nikdy nepoužíváme semena ze zeleniny, kterou jsme koupili pod názvem F1, jedná se totiž o hybridní semena, z křížení několika rostlin, která se k dalšímu pěstování již nehodí.
  • Nákupem v blízkém obchodě: Všímáme si uvedených vlastností rostlin, nejen vzhledu na fotografii. Důležitá je odolnost (proti chorobám), nároky na teplotu a na ochranu před škůdci, úrodnost, doporučené využití výpěstků, doporučená oblast pro pěstování.
  • Nákupem přes e-shop: Výhodou je, že si doma v klidu pročteme všechny údaje o rostlinách, někdy jsou k dispozici i diskuze těch, kdo si již semínka koupili. Porovnáme jednotlivé odrůdy. Leckdy je výhodnější dát přednost osvědčeným odrůdám než koupit rarity, které mají vyšší nároky.
  • Nákupem přes e-shop, který se zaměřuje na prodej nehybridních odrůd, vhodných pro další semenaření (např. Permasemínka): I když jsou často semínka dražší, získáme rostliny, které si prostřednictvím semen můžeme v dalších letech dále množit. Často se jedná o spolehlivé a odolné odrůdy.
  • Od přátel: Možná mají naši přátelé nebo sousedi přebytek semen osvědčených odrůd, vhodných pro naši oblast. Můžeme jim za to výměnou nabídnout naše vlastní semínka.
  • Společným nákupem: Pokud nespotřebujeme celé balení semen, domluvíme se s někým blízkým a koupíme si semínka společně - napůl. Má to smysl především u semen s kratší trvanlivostí, ale naopak např. semena plodové zeleniny vydrží dlouho, proto si část můžeme ponechat na následující roky.
Máte zkušenosti s vlastním semenařením? Můžete nám napsat své osvědčené rady a tipy do komentářů pod článkem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky