Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Školní svačiny za socíku? Chleba s ubrouskem a zákaz pití. Pak přišlo mléko pro každého
Zdroj: Foto z archivu autorky článku

Ti z nás, kteří chodili alespoň na základní školu ještě před listopadovou revolucí, si jistě vzpomínají na svačiny, které nám maminky s sebou připravovaly. Nekupovali jsme si je většinou po cestě a o automatech nebo bufetech přímo ve škole se nám ani nesnilo. A tak jsme nosili všichni prakticky to samé…

Chleba s ubrouskem

Jak vypadala velká přestávka, tedy ta svačinová po druhé vyučovací hodině? Ve většině tříd velmi podobně - ostatně stejně jako dnes. Děti, hlavně ty z prvního stupně, vybalily svačiny a v hloučku, ty ukázněnější samostatně ve své lavici, začaly svačit. Většinou měli všichni téměř to samé. Krajíc chleba namazaný a překrojený na polovinu byl obalený papírovým ubrouskem, který se na chleba přilepil a často tak tvořil součást svačiny. Jen ti šťastnější si nosili svačinu v ubrousku látkovém.

Igelitové sáčky rozhodně samozřejmostí nebyly a krabičky, do kterých by se svačina schovala, také ne. A tak chleba nebo rohlík, stejně jako případně i kousek ovoce, cestovaly do školy mezi učebnicemi a často na to také doplatily - a to jak svačina, tak i učebnice a sešity.

Vylej tu vodu!

Zajímavý a z dnešního pohledu nepochopitelný byl na mnoha školách zákaz nošení pití do školy. Dnes samozřejmě víme, jak je pitný režim důležitý a každý v jeho dodržování děti jedině podporuje. Ne tak doba minulá. Troufalci, kteří se odhodlali do školy pití přinést, si dokonce mnohdy koledovali o trest, byl-li nápoj odhalen. Napít se v průběhu hodiny, to už byl opravdu kousek pro ty nejodvážnější rebely.

Na druhou stranu si ale musíme znovu uvědomit, stejně jako u balení svačin, že plastové lahve prakticky nebyly, pokud si ji někdo nepřivezl ze zahraničí, a spoléhat na rozbitné sklo bylo trochu riskantní. Pití se tak dalo poměrně nezpečně nosit jen v lahvích, které používali sportovci, anebo v placatkách. Toho samozřejmě rádi využívali kluci z druhého stupně a připadali si pak mnohem důležitější. Ani to se ale učitelkám nelíbilo a se slovy "Ještě něco poliješ!" přikazovaly vodu z lahví vylít. Umíme si to dnes představit?

Mléko do škol - pro zábavu

Pravým opakem zákazu pití v době vyučování byl příkaz pití v době vyučování. A ano, i toto se dělo, konkrétně ke konci sedmdesátých let minulého století. Šlo o snahu zajistit správnou výživu budoucí generace. Rodiče tak dětem ve škole povinně předpláceli mléko a každý žák potom dostal o velké přestávce čtvrt litru. Jenomže i když záměr byl jistě dobrý, výsledky dobré nebyly.

Zatímco sáčky na svačinu ještě moc rozšířené nebyly, mléko se už v igelitu prodávalo. Co asi tak mohla udělat třída dětí, z nichž každý dostal čtvrtlitrový sáček mléka (nikoliv krabičku, jak bychom si asi dnes představili), jehož růžek měl odstřihnout a obsah spořádaně vypít? Není nic zábavnějšího, než sáček propíchnout kružítkem, zmáčknout a proudem mléka pokropit spolužáky. Vzpomínáte?

Komentáře

Tendenční, pomlouvačný a nepravdivý článek!

Je zde jasne ze autor tohoto clanku jeste nezil za sociku (socializmu). :-D

Autorka článku píše nesmysly. Pití ve škole nám učitelka doporučovala už ve třetí třídě (rok 1967), většinou jsme si nosili čaj a pili jsme už tehdy z láhví z plastu, většinou jsme měli láhve o obsahu 0,5 litru. Už tehdy se doporučovalo jíst na svačiny také ovoce.

Která kráva tohle píše?

Tak to je zase perla vůbec to není pravda asi pisatelka tohoto slintu žila jinde nebo nejspíš nebyla vůbec na světě.

Co to vykládáte za nesmysly? Svačinky jsme si nosili do školy, a nejen chleba, taky rohlíky, pletýnky, se šunkou, sýrem, buchty, vážená pisatelko, existovaly i papírové sáčky, nejen ubrousky, nosili jsme si ovoce, a pití taky, zákaz nošení pití je naprostý výmysl a nesmysl, vážená autorko tohoto blábolu. Navíc všude na chodbách byla pítka s vodou. To je asi podle vás lepší dnes vrazit dětem prachy at si koupí sladkou tyčinku z automatu, že. Zajímalo by mně, kolik Vám je, že o tom tak "zasvěceně" píšete.:-//:-//:-//

To jsou teda kecy v kleci, není na tom kousek pravdy:O Autorka článku žije v naprostém bludu, mohla by si informace ověřit než vypustí na svět takový blábol... :-D:-D:-D

Vodu jsme pili z vodovodu. Svačiny buď z domu, nebo koupené za pár Kčs ve škole. Mléko bylo ve 1/4 l sklenicích jako býval jogurt. Ochucené jahodové, čokoládové nebo obyč. Mimo rohlíky ale byly i koláče, loupacky, termixy, tvarohacky atd.. Nebylo to určitě jednotvarne.. Ubrousky se daly nahradit papírovým pytlíkem.. Samozřejmě dražším! Ale byla to pohoda!

V Brně jsme mléko dostávali na 2. stupni (1985-1988) bylo buď bílé nebo jahodové ve skleničce a k tomu čerstvý rohlík. Rodiče měli na výběr zda ano či ne. Ráda na to zpomínám. :-)

vosolto: já mám takový pocit že je to první třída v Českém brodě 1980/81::-)

Jirka skaba: Neni to nějaká fotka z družiny v Horo? 1979/80 + - :-O ... od včera nad tim dumám.

Prosím autorku článku o zdeleni původu této fotografie?:-)

Přidat komentář

Naposledy jste si prohlédli