Napoleon Bonaparte si oblíbil kuře Marengo: Jídlo, které pokaždé chutná jinak, protože ingredience se mění
24. 9. 2022 Historie a zajímavosti
Francouzi mají mlsný jazýček a jídlo (i pití) si vždy užívali a užívají. Je proto překvapivé, že Napoleon Bonaparte neměl k jídlu žádný vztah a s večeří „byl hotový“ do dvaceti minut. Přesto doslova „ujížděl“ na jednom pokrmu.
Po bitvě měl hlad
Existuje jídlo, které je s Napoleonem víc než spjaté – poulet à la Marengo, česky kuře Marengo. K vzniku tohoto pokrmu se vztahuje pověst, jejíž děj má ovšem trhliny a která zřejmě nebude tak úplně pravdivá.
Dne 14. června 1800 francouzská armáda pod vedením Napoleona porazila rakouskou armádu v bitvě u vesničky Marengo na severozápadě Itálie. Napoleon, který velel vojákům, se celý den nedotkl jídla. Když bitva skončila, měl velký hlad. Vozy s proviantem však byly příliš daleko.
Proto kuchař François Claude Guignet (Dunand) poslal své pomocníky, aby našli nějaké potraviny v domech, odkud místní obyvatelé během bitvy uprchli. Pomocníci toho moc nesehnali – přinesli malé kuře, několik říčních raků, vejce, česnek a rajčata. Kuchař podusil kuře na olivovém oleji a na česneku, zakapal koňakem, přidal rajčata a talíř ozdobil sázenými vejci a vařenými raky.
Napoleonovi to moc chutnalo a vyžadoval takto připravené kuře znovu. Kuchař Dunand, podle kterého se raci a koňak do jídla příliš nehodili, příště změnil recept. Místo koňaku přidal bílé víno a raky nahradil žampiony. Napoleon se velmi rozzlobil a talíř vrátil zpět kuchaři s argumentem, že bez raků mu jídlo přinese smůlu.
Mohlo by vás zajímat
Historka asi není pravdivá
Historka je to pěkná, ale asi nepravdivá. Mj. i proto, že Dunand nastoupil do Napoleonových služeb až po této bitvě. A tento pokrm se v dobových sbírkách receptů objevil až o víc než deset let později. Pravděpodobnější se zdá varianta, že takto upravené kuře Napoleonovi připravili kuchaři o pět let později, a to na počest jeho vítězství nad Rusy roku 1805.
Zajímavé je, že vlastně neexistuje žádný jednotný seznam ingrediencí. Kromě kuřecího masa (pravděpodobně dušeného na oleji, nikoli na másle) se v různých interpretacích objevují rajčata, raci, houby (zejména žampiony, ale i lanýže), česnek, petržel, šunka a citronová šťáva, jako příloha krutony a/nebo sázená vejce.
V kuchařské knize barona Brisse z roku 1868, kde je 336 různých menu a celkem 1200 receptů, se kuřeti takto připravenému říká poulet à la Provençale.
Zdá se, že název pokrmu se měnil a že o jeho původu se toho nakonec zase až tak moc neví. Nicméně Napoleon si ho oblíbil – a je úplně jedno, jestli v roce 1800 nebo o pět let později.
Když chcete jíst jako Napoleon
A jak tedy připravit kuře Marengo? Zkuste to třeba podle tohoto receptu. Budete potřebovat:
- 1 větší kuře rozporcované aspoň na 8 částí
- sůl
- čerstvě mletý pepř
- 2 polévkové lžíce másla
- 2 polévkové lžíce olivového oleje
- 250 g žampionů nakrájených na plátky
- 1 cibule nakrájená nadrobno
- 1 stroužek česneku nasekaného nadrobno
- 1 bobkový list
- 2 snítky tymiánu
- 125 ml suchého bílého vína
- 400 g konzervovaných rajčat
- 2 čerstvá zralejší rajčata
- 4 polévkové lžíce passaty
- 150 ml kuřecího vývaru
- hrst nasekané petrželky
- 2 polévkové lžíce koňaku
A jaký je postup? Díly kuřete osolte a opepřete. Na pánvi rozehřejte máslo s olejem. Do rozpáleného tuku vložte kusy kuřete kůží dolů a opékejte 5–10 minut dozlatohněda, pak je obraťte a opékejte ještě 2 minuty. Z pánve odeberte přebytečný tuk, přidejte žampiony, promíchejte a zmírněte oheň. Přidejte cibuli, česnek, bobkový list a tymián a duste dalších 5 minut. Vlijte víno a přidejte čerstvá i konzervovaná rajčata, rajčatovou passatu, vývar a petrželku. Přiveďte k varu, vlijte koňak, přiklopte a duste 20 minut. Podávejte s bagetou. A pokud chcete, aby vám chutnalo jako Napoleonovi, servírujte se sázenými vejci.
Zdroje informací:
theoldfoodie.com: The Chicken Marengo Story
finedininglovers.com: Napoleon Food Facts: Dining with Napoleon Bonaparte
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Chutě posledních Rožmberků: Oblíbený byl bobří ocas s omáčkou i štičí jikry nebo medvědí tlapy na víně
Královské chutě: Karel IV. měl rád dušené veverky a kaše s medem. Jídlo si nabíral speciálním způsobem
8 kroků k dokonale křupavé francouzské bagetě: Důležitý je druh mouky i správně rozehřátá a napařená trouba
Přečtěte si Zobrazit více
Císař František Josef I. svačil párky s hořčicí, v poledne si dopřával šampaňské a miloval císařský trhanec
Chutě slavných: Napoleon Bonaparte snídal kuře, bál se fazolek a miloval čerstvé mandle, kterých klidně spořádal celý talíř
Jak Napoleon živil své vojáky? Museli si vystačit s přídělem tvrdých sucharů, octem a pálenkou