Jak uchovat svačiny v chladu i bez lednice? V našem pokusu skvěle fungovala termotaška za 35 Kč v kombinaci s PET lahvemi a ledem
20. 7. 2023 Testování
Při dlouhých cestách v rozehřátém autě je problém uchovat potraviny bez rizika žaludečních potíží. Existuje však několik způsobů, jak zachovat čerstvost i v nepříznivých podmínkách. Ten nejlevnější jsme otestovali v opravdu vysokých teplotách a zdokumentovali průběh.
Čtyři způsoby, jak převážet jídlo na dovolené
Máte-li k dispozici autoledničku s napájením a kvalitní izolací, nemusíte mít o čerstvost potravin obavy. Toto řešení však může být poměrně nákladné a zabírat zbytečně velký prostor. Hodí se spíše na několikadenní cestování autem bez možnosti doplnění zásob čerstvého jídla.
Přenosné ledničky s nutností vložení ledových bloků jsou také dobrým řešením na cesty, ale stejně jako autoledničky jsou náročnější na prostor i při převážení menšího množství potravin.
Na trhu najdete také velké množství termoobalů určených na jídlo i pití v různých velikostech a kvalitě. U těchto produktů je vhodné nejdříve nastudovat zkušenosti uživatelů, abyste nebyli překvapeni, že se potraviny začnou kazit už ve velmi krátké době.
Nejlevnějším a poměrně variabilním způsobem, jak uchovat potraviny po několik hodin v bezpečné kvalitě, je použití obyčejné termotašky ze supermarketu a lahví s vodou, které se nechají před cestou několik hodin v mrazáku. Tento způsob jsme otestovali a výsledek dopadl poměrně dobře.
Mohlo by vás zajímat
Improvizovaná „lednička“ z termotašky a ledu
Na náš pokus jsme použili tašku z Lidlu na 35 Kč určenou pro převoz chlazených či mražených potravin, dále 2 plastové lahve s vodou, plastovou uzavíratelnou krabičku na potraviny a domácí teploměr pro sledování teploty uvnitř krabičky.
Tašku i krabičku jsme před použitím nechali vychladit v lednici, lahve s vodou odpočívaly přes noc v mrazáku. Záměrně jsme použili jen 2 lahve a žádné jiné vychytávky pro lepší výsledek, o kterých se můžete dočíst níže. Na dokumentaci celého pokusu se můžete podívat v galerii pod článkem.
Obloženou bagetu s máslem, šunkou a salátem jsme společně s teploměrem vložili do krabičky, kterou jsme do termotašky umístili na 2 lahve s ledem. Termotašku jsme uložili do prostředka kufru auta mezi další věci a zakryli dekou. Auto stálo celou dobu pokusu na přímém slunci za horkého dne, takže jsme se tím postarali o nejhorší podmínky, jaké mohou při převážení potravin nastat. Jak to dopadlo?
8:00: venkovní teplota 26 °C
Při vložení obložené bagety do krabičky byla počáteční teplota 26 °C, která ovšem během chvíle razantně klesla až na 3 °C. Nemalý vliv na to jistě mělo i počáteční vychlazení krabičky i termotašky.
10:00: venkovní teplota 29 °C
Po 2 hodinách pobytu v kufru auta na přímém slunci se teplota uvnitř krabičky držela na 4 °C, což je ideální teplota pro to, aby se v potravinách nezačaly množit bakterie.
12:00: venkovní teplota 32 °C
I po 4 hodinách se dalo teplotu považovat za vhodnou pro konzumaci jídla. 5 °C bylo u bagety v krabičce při venkovní teplotě 32 °C, což považujeme za skvělý výsledek, protože obvykle bývá v tak horkých dnech teplota uvnitř v autě ještě vyšší.
14:00: venkovní teplota 33 °C
Po 6 hodinách už teplota uvnitř jídelního boxu stoupla na 8 °C a to i přesto, že se led teprve začal rozmrazovat. Doporučovali bychom tedy v této chvíli jídlo k okamžité konzumaci, a to pouze takové, které nepodléhá rychlé zkáze. Nevhodné je v těchto podmínkách uchovávat při teplotě nad 4 °C například pokrmy s majonézou, nedostatečně tepelně upravené maso a vejce nebo některé druhy ovoce.
16:00: venkovní teplota 29 °C
Po 8 hodinách už teplota dosahovala 12 °C a určitě bychom nedoporučili takové jídlo konzumovat. Pokud samozřejmě nejde o odolnější potraviny.
Závěr pokusu
Pokrmy uchovávané v improvizované ledničce, která nás vyšla i s kupovanou balenou vodou a krabičkou na 75 Kč, jsou vhodné ke konzumaci po dobu přibližně 6 hodin, ale tuto dobu lze ještě prodloužit dalšími vychytávkami:
-
Potraviny zabalené do alobalu a uložené do vychlazené krabičky vydrží déle čerstvé.
-
Taška z Lidlu nemá vnitřní izolační vrstvu a slouží pouze pro kratší převoz chlazených či mražených potravin. Není tedy na delší cesty nejlepší volbou. Při výběru je tedy dobré zkontrolovat vnitřek, zda je opatřen hliníkovou vrstvou.
-
Kdybychom použili 2 lahve s ledem pod krabičku a 2 nad ni, doba vhodných podmínek by se prodloužila.
-
Pokud máte k dispozici plastovou krabičku větší velikosti, naplňte ji kostkami ledu, doprostřed umístěte menší krabičku s potravinami a vložte do termotašky s dalším ledem v lahvích.
-
Při převozu v klimatizovaném vozidle je vhodnějším místem vnitřek auta, kde je podstatně nižší teplota než v kufru.
-
Některé potraviny lze před cestou uložit do mrazáku a prodloužit tak dobu o postupné rozmrazení.
Výsledky pokusu jsou pouze orientační
Na teplotu v kufru auta má vliv hned několik faktorů, jako je barva auta, klimatizace, pohyb vozidla a parkování na slunci či ve stínu nebo tepelně izolační vlastnosti věcí uložených v blízkosti termotašky. Také množství potravin hraje při teplotě uvnitř jídelního boxu svou roli. Výsledky našeho pokusu jsou tedy čistě orientační a nelze se na ně spoléhat za každých podmínek. Určitou představu o trvanlivosti převážených potravin si podle něj však udělat můžete.
autorka kuchařek pro děti Pavla Šmikmátorová
„„Když to neděláš pořádně, nedělej to vůbec.““
Pavla Šmikmátorová je autorkou téměř desítky kuchařských knih zaměřených na děti. K jejím „srdcovkám“ patří kuchařky Mezinárodní mistr šéfkuchař a Víš, co jíš, ve kterých se zrcadlí její zájem o světovou kuchyni a zdravou výživu dětí. Máma malého „Otesánka“ ráda experimentuje v kuchyni a sleduje nové kulinářské trendy.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Desatero rad na téma vakuování potravin: Jak a proč vakuovat
Jídlo na cesty: Pikantní naložené karbanátky voní cibulí a kořením a v chladu vydrží 3 týdny, zavařené i déle
Jak uchovat svačiny v chladu i bez lednice? V našem pokusu skvěle fungovala termotaška za 35 Kč v kombinaci s PET lahvemi a ledem
Přečtěte si Zobrazit více
Jak správně uchovat maso bez lednice? Postupujte podle rad našich babiček a nezkazí se vám
Jak účinně odstranit zápach z plastových krabiček na jídlo? Pomůžou staré noviny, káva, soda i octová voda
Jak udržet pití déle chladné? Přinášíme užitečné tipy, které v horku jistě oceníte